banner39

Erdoğan İran gezisini tamamladı

Başbakan Erdoğan İran gezisini tamamlayarak yurda döndü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Erdoğan İran gezisini tamamladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir günlük bir çalışma ziyareti için Cumhurbaşkanı 1’inci Yardımcısı Pervez Davudi'nin davetlisi olarak İran'da. Erdoğan görüşmelerinde, İran'ın nükleer programı ile ilgili sorunların diplomatik yoldan çözülmesi yönünde mesajlar verdi.

Başbakan Erdoğan, resmi karşılama töreninin ardından İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'la görüştü.
 
Erdoğan ve Ahmedinecad'ın katıldığı heyetlerarası görüşmelerde, ikili ticaret ilişkilerinin geliştirilmesi, doğal gaz ve enerji konularında daha güçlü bir işbirliği yapılması ve bölgesel meselelerde de yakın çalışılması konularında görüş alışverişinde bulunuldu.
 
Ahmedinecad'ın görüşmede, Türkiye ile her alanda işbirliğinin daha da geliştirilmesine tam destek verdiğini söylediği öğrenildi. 
 
Başbakan Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile baş başa yediği yemeğin ardından Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile bir araya geldi.
 
Erdoğan, daha sonra Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi ve eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani ile ayrı ayrı görüştü.
 
Erdoğan muhataplarına, İran'ın nükleer programı ile ilgili sorunların diplomatik yoldan çözülmesi yönünde görüş ve önerilerini iletti. Türk tarafının nükleer program konusunda İran yönetimine "inandırıcı olamıyorsunuz" mesajı verdiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı 1’inci Yardımcısı Pervez Davudi ise, nükleer enerjiden barışçıl amaçlı yararlanmak istediklerini, bundan bir sapma olmadığını ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu çerçevesinde faaliyetlerini sürdürdüklerini belirtti. Davudi, "Türkiye'nin tavrı dolayısıyla teşekkür ediyoruz" dedi.
 
Irak ne zaman huzura kavuşur?
 
Görüşmelerde Ortadoğu'daki sorunlar da konuşuldu. İran Cumhurbaşkanı 1’inci Yardımcısı Pervez Davudi, "Irak, işgalciler ancak orayı terk edince huzura kavuşacak" dedi. Davudi, Filistin konusunda ise halkın seçtiği bir hükümetin var olduğunu, halkın kararına saygı gösterilmesi gerektiğini ifade ederek, karşılıklı olarak bunu teyit ettiklerini vurguladı.
 
Lübnan'daki duruma da değinen Davudi, "Lübnan'da olması gereken, hükümetin halkın içinden çıkması ve tüm grupları temsil eden ve tüm grupların desteklediği bir hükümetin oluşturulmasıdır. Orada işin sırrı milli birliktir" diye konuştu.

Erdoğan’ın İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’le görüşmesinde de Irak gündemdeydi. Hamaney, Irak’ın bölünmesinin bölge için büyük tehlike olacağını belirtti ve Bush’un Irak’tan çekilmemesi halinde bunun bir sonraki başkana kalacağını söyledi. 
 
"Türkiye'den daha fazla ithalat yapın"
 
Başbakan Erdoğan'ın Temmuz 2004'te Tahran'a yaptığı ziyarette, ikili ticaret hacmi için konulan 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin aşılmış olması da gündeme geldi.
 
Görüşmelerde, yapılan bu tespitin ardından Türkiye ile İran arasındaki ikili ticaret hacminin önümüzdeki dönem için en kısa sürede 10 milyar dolara çıkartılması konusunda fikir birliğine varıldığı belirtildi.
 
Başbakan Erdoğan'ın Davudi ile yaptığı görüşmede, ikili ticaret hacminde İran'dan alınan yüklü miktardaki doğal gaz nedeniyle Türkiye'nin aleyhine olan durumun bir dengeye kavuşturulması için İranlı muhataplarından Türkiye'den daha fazla ithalat yapmalarını istediği kaydedildi.
 
Başbakan Erdoğan ile beraber Tahran'da bulunan Türk heyetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer ve Başbakanlık Başdanışmanı Ahmet Davudoğlu da bulunuyor.
 
Temaslar sırasında Turkcell krizi
 
Başbakan Erdoğan'ın bir günlük İran ziyaretine Turkcell krizi damgasını vurdu. Bir gün öncesine kadar sağlıklı çalışan Turkcell hatları, Başbakanın temasları sırasında tamamen çöktü.
 
Bu durum, gerek Türk delegasyonunda gerekse Türk basın mensuplarında büyük sıkıntı yarattı. Konunun teknik bir sorundan mı kaynakladığı yoksa İran tarafından güvenlik amaçlı kasten mi yapıldığı tartışma konusu oldu.

 

Kaynak: CNN 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?