Erdoğan, İran için 26 ülkeye mektup gönderdi

Başbakan Erdoğan, batılı ülkelerin yaptırım ısrarlarını kırmak için yaklaşık 26 ülkeye mektup gönderdi.

Erdoğan, İran için 26 ülkeye mektup gönderdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve Avrupalı bazı ülkelerin İran'a karşı yaptırım ısrarlarını kırmak için girişimlerine devam ediyor. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak bazı ülke liderlerine mektup göndererek Türkiye, Brezilya ve İran arasında yapılan anlaşma hakkında bilgi verdi.

Başbakanlık'tan konuya ilişkin verilen Bilgi Notu'na göre, BM Güvenlik Konseyi daimi ve geçici üyeleri, P5 + 1 ülkeleri, Türkiye'ye komşu ülkeler ile bölge ülkelerine gönderilen mektupta Başbakan Erdoğan, mektubunda Türkiye'nin nükleer silahlara ilkesel olarak karşı çıktığını, bölgenin bu tür silahlardan tamamen temizlenmesi gerektiğini ifade etti. 

Diplomasi ve müzakere masasının hala en etkili yol olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin aklıselim, sağduyu, adil yaklaşım ve hukukun üstünlüğünü savunan politikalarına devam edeceğini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan'ın mektup gönderdiği ülkeler şöyle: Almanya, Avusturya, Azerbaycan, BAE, Bahreyn, Bosna, Bulgaristan, Çin, Fransa, Gabon, Gürcistan, Irak, İngiltere, Nijerya, Japonya, Katar, Kuveyt, Libya, Lübnan, Meksika, Oman, Suudi Arabistan, Suriye, Rusya, Uganda ve Yunanistan.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 14:30
banner53
YORUM EKLE

banner39