Erdoğan İran'a tavır koydu, düğüm çözüldü

Başbakan Erdoğan'ın önceki gün, anlaşmaya tarih koymayan İran'a sert çıktı, İran geri adım attı ve düğüm çözüldü.

Erdoğan İran'a tavır koydu, düğüm çözüldü

İran'ın metinde belirlenmiş zaman konusunu yeniden müzakere etmek istemeleri üzerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, mevcut metni savunarak, ''Zaman belirlenmezse buradan sonuç çıkmaz'' dediği öğrenildi. 

Brezilya'nın da bunu desteklemesi üzerine İran'ın 7 gün içinde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna yazılı olarak bildirmesi maddesinin, anlaşma metnine konduğu öğrenildi.

Alınan bilgiye göre Başbakan Erdoğan, dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İran ve Brezilya Dışişleri bakanlarının yaptığı üçlü toplantıyla ilgili olarak, direkt bir hat kurularak sürekli bilgilendirildi.

Başbakan Erdoğan, İzmir'de olduğu sırada kritik bir eşiğe gelindiği, kendisine bildirildi. Başbakan Erdoğan'ın da ''Türkiye'nin teklifinin kabul edilmediği takdirde, uçağı Tahran'a çevirmeyeceğini'' ifade ettiği öğrenildi.

18 saat süren görüşmelerin ardından takasın Türkiye'de gerçekleştirileceğinin Erdoğan'a iletilmesi üzerine Başbakan Erdoğan, Tahran'a gitmeyi kabul etti.

Bu sabah gerçekleştirilen zirvede, devlet ve hükümet başkanları görüşmesinde, takas işleminin ne zaman gerçekleştirileceği aşamasında, İran'ın metinde belirlenmiş zaman konusunu yeniden müzakere etmek istemeleri üzerine Erdoğan'ın mevcut metni savunarak, ''Zaman belirlenmezse buradan sonuç çıkmaz'' dediği, Brezilya'nın da bunu desteklemesi üzerine, İran'ın bir hafta içerisinde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna yazılı bildirimde bulunacağı maddesinin anlaşmaya konulduğu öğrenildi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 14:54
banner53
YORUM EKLE

banner39