banner39

Erdoğan İran'da bölgeyi görüştü

El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran’da Ahmedinecad’la Irak, Lübnan ve Filistin gibi bölge sorunlarını görüştüğü belirtiliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Erdoğan İran'da bölgeyi görüştü

04 Aralık 2006 Pazartesi

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

İlk kurşun atıldı

 

Lübnan’da hükümeti düşürmek için meydanlara inen muhalefet ile iktidar taraftarları arasındaki gerginlik dün Beyrut’ta Hizbullah taraftarı bir gencin öldürülmesine yol açtı.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan konuyla ilgili haberde, Hizbullah lehine sloganlar atarak dönen gösterici grubuyla iktidar taraftarlarının sopalarla çatıştığı, 4 kişinin yaralandığı kavgayı ordu güçlerinin süratle müdahale ederek ayırdığı bildiriliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın “Lübnan: Caddedeki ilk kıvılcım” başlığıyla verdiği haberde, Hizbullah basın sorumlusunun iki gün (bugün ve yarın) sürecek gösterilerin ardından B planını devreye sokacaklarını söylediği ve “İstediğimizi almadan geri dönmek için caddeye inmedik” dediği kaydediliyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesi ise, muhafet sözcülerinin hükümete saldırılarını artırdıklarını ve krizi aşmak için yapılan girişimlerin işe yaramadığı yazıyor.

 

Es-Sefir gazetesi, “İlk kurban ‘gezici fitne” tehlikesini haber veriyor” derken, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın gazeteye yaptığı açıklamada, tüm grupların krizin varlığını kabul ettiklerini ve çıkış yolu aradıklarını söylediğini yazıyor.

 

El-Mustakbel’in manşeti ise şöyle: “Şam ve Tahran, aletleri Lübnan’da olan darbeyi açıkça destekliyor”.

 

Lübnan En-Nehar gazetesinin bugünkü sayısında, Ğassan Tuveyni imzasıyla yayınlanan makalede, Lübnan’a müdahale eden dış güçlere seslenilerek “Ellerinizi Lübnan’dan çekin!.. Bırakın Araplar yaşasın’..” deniliyor.

 

 

Erdoğan İran’da bölgeyi görüştü

 

El-Hayat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran’da Ahmedinecad’la Irak, Lübnan ve Filistin gibi bölge sorunlarını görüştüğü belirtiliyor.

 

Haberde, iki ülkenin de Irak’ın bölünmesine karşı görüş birliği içerisinde olduğu ve bölgedeki rolünü yeniden kazanmak isteyen Türkiye’nin Irak’ın bölünmesini engellemeye çalıştığı bildiriliyor.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesi ise, Erdoğan’ın Ahmedinecad’la görüşmesinde İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili sorunun diplomatik yollarla çözülmesi çağrısında bulunduğunu yazıyor.

 

İran’da yayınlanan El-Vifak gazetesinde ise, İran devrim lideri Hamaney’in Erdoğan’ı kabulünde, Irak’ın bölünmesinin bölge için büyük bir tehlike oluşturacağını ve en iyi çözümün halkın desteğine sahip hükümeti desteklemek olduğunu söylediği bildiriliyor.

 

El-Vifak’ın haberinde, Erdoğan’ın da iki ülke arasındaki ilişkilerin gelilmesinden duyduğu menuniyeti dile getirdiği ve özellikle ekonomik alanda bu ilişkilerin daha da ileriye gitmesini istediklerini söylediği belirtiliyor.

 

 

Annan: Irak’ta durum iç savaştan da kötü

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesi bugünkü sayısında BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın Irak’la ilgili açıklamalarına yer veriyor.

 

Haberde, Annan’ın Irak’taki durumun iç savaştan daha kötü olduğunu söylediği ve sorunun çözümü için bir uluslararası konferans düzenlenmesi çağrısında bulunduğu belirtiliyor.

 

El-Halic’in haberinde ayrıca, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin ve Irak Başbakanı Nuri El-Maliki’nin Annan’ın önerisini reddettikleri ve mevcut Irak hükümetini savundukları kaydediliyor.

 

 

Filistin’e İslami banka

 

Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazetesinin bugünkü sayısında, Katar Emiri Hamed bin Halife El-Sani’nin eğitim alanında çalışan 40 bin Filistinlinin maaşını bir kaç ay süreyle ödemeyi vadetmesine geniş şekilde yer verilmiş.

 

Eş-Şark’ın haberinde, Filistine uygulanan ambargoyu kırmayı amaçlayan yardımın aylık tutarının 22.5 milyon dolar olduğu bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, Katar Emiri’nin Filistin’e başlangıçta 50 milyon dolar sermayeli bir İslami banka kurulmasına onay verdiği ve bankanın sermayesinin daha sonra 100 milyon dolara yükseltileceği kaydediliyor.

 

Katar El-Vatan gazetesi ise haberi “Katar eğitimde çalışan Filisitinlilerin maaşlerını ödüyor” başlığıyla vermiş.

 

 

Bahreyn: Liberallerin hezimeti

 

Bahreyn seçimlerinde Sünni ve Şii İslamcı hareketler 40 kişilik parlamentoda 30 saldalye kazandı. Katar Er-Raye gazetesi “Bahreyn: Liberallerin hezimeti ve İslamcıları varlıklarını güçlendirdiler” başlığıyla bugünkü sayısında verdiği haberde, Müslüman Kardeşler ile Selefiler’in 13 sandalye, Şii El-Vifak’ın da 17 sandalye kazandığı bildiriliyor.

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?