banner15

Erdoğan: İrtica tehdidi yok

Başbakan'dan Erdoğan'da uyarı: 'İrtica diye bir tehdit yok; gerginliği artırmayın'

Erdoğan: İrtica tehdidi yok

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, New York yolunda yaptığı açıklamalarda, Başbakanlık'taki son randevusunun ayrıntılarını anlattı. Başbakan, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile görüşmesinde son dönemde asker kanadından gelen irtica ile ilgili sert mesajlara değindi. Erdoğan, Büyükanıt'a, Türkiye'de gerileme neden olacak mesajlardan kaçınmak gerektiğini söyledi. Başbakan, "bunu söylediniz mi?" diye sorulan soruya şu yanıtı verdi; "Evet söyledim. Çünkü bu süreç ekonomiyi etkiliyor. Bırakalım akışına gitsin; ben söylerim, isterse ekonomi batsın demek olmaz. Türk ekonomisi gayet iyi gidiyor." İşte Erdoğan'ın ABD gezisi sırasında gazetecilerin sorularına verdiği cevaplar:

İrtica tehlikesi yok, gündemde tutulmamalı

Son günlerdeki irtica tartışmasına ne diyorsunuz?


İrtica bugünün tartışması değil. Bana göre sağlıksız bir kavram olarak gündemde tutuluyor. Bundan nemalananlar var.

Mesela?

Alın son günlerdeki abdest tartışmasını. Abdest suyu ile ilgili haber öyle sunulmuş ki, sanki abdest suyu içince iyi gelir deniyor.

Haberde böyle bir şey yoktu. Abdestin alyuvarları artırdığı gibi bilim dışı bir önerme vardı.

Kaç kişiye sordum, hepsi öyle anlamış. Mesela Aydın Bey’e (Doğan) sordum, O da öyle anlamış. Ayrıca okul kitabında abdestin övülmesine niye karşı çıkılıyor? Yazın serin suyla başınızı yıkadınız mı insana canlılık gelir.

Ya alyuvarlar meselesi?

O bölüm bir Alman’ın kitabından alınmış. Ben getirtip baktım. Bir sakatlık varsa onu bağlar.

Kitapta bu cümleler aynen var mı?

Evet, aynen var.

Kuran kursunda artış değil aksine azalma oldu

Kuran kurslarında patlama var deniyor, doğru mu?

Söz konusu değil. 15 yaş şartı getirildiğinden beri tam aksine azalma oldu. Yaz kursları derseniz, o doğru olabilir. Bunların hepsinin Diyanet İşleri’nin denetiminde yürütülmesi lazım. Ama bunun için de personel yetiştirmek gerekiyor. Diyanet İşleri Başkanı, bütün camilerdeki imamların ilahiyat fakültesi mezunu olmasını istiyor. Ama burada da karşımıza ilahiyat fakültelerine kontenjan verilmemesi engeli çıkıyor. Ali Bey (Bardakoğlu) çok iyi işler yapıyor. Mesela, kadın müftü yardımcıları çok iyi oldu.

Bu gibi konuları siz tartışacağınıza, Diyanet İşleri Başkanı’na bıraksanız. Mesela, Papa’nın konuşmasına Sayın Bardakoğlu cevap verdi. Siz konuşmasaydınız olmaz mıydı? Tartışma dini kişiler arasında kalırdı.

Ben de imam hatip mezunuyum. Ben başından beri hep şunu söylüyorum: Dini konularda konuşmak istemiyorum. Ama her defasında siz sorunca cevap vermek zorunda kalıyorum. İrtica tartışmasının artık gündemden indirilmesi lazım. Türkiye değerlerine bağlılıkta 10 yıl öncesine göre çok daha iyi durumda. Yepyeni Müslüm olayları çıkarmanın gereği yok.

O zaman bu gibi konuları Diyanet İşleri’ne bırakmak daha doğru değil mi?

Kendisine talimat verdim. Bu konuda bir çalışma yapacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48