banner15

Erdoğan: İsrail, barışın baş tehdididir

Başbakan Erdoğan, Ortadoğu'da barışın baş tehdidinin İsrail olduğunu söyledi.

Erdoğan: İsrail, barışın baş tehdididir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'i "Ortadoğu'da barışın baş tehdidi" olarak niteledi.

Resmi ziyareti dolayısıyla Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile çalışma yemeğinde bir araya gelmeden önce birkaç gazeteciyle sohbet toplantısı yapan Erdoğan, "Bölgesel barış için baş tehdit İsrail'dir. Bir ülke Filistin'de Gazze'de orantısız güce başvuruyorsa, fosfor bombaları kullanıyorsa 'bravo' demeyiz. Nasıl böyle davrandığını sorarız. (Gazze'de) bin 500 kişinin öldüğü bir saldırı var ve ortaya sürülen gerekçeleri de yalan" ifadesini kullandı. 

Erdoğan, BM'nin Güney Afrikalı hakim Richard Goldstone'dan Gazze'deki İsrail saldırılarından sonra hazırlamasını istediği rapora atıfta bulunarak, "Goldstone raporu da açık" dedi.

Gazze'deki durumu eleştirmesine karşılık İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın yaptığı yorumlar hakkında Erdoğan, "Böyle bir yaklaşıma Müslüman olduğumuz için sahip değiliz. Yaklaşımımız insani" diye konuştu.

Lieberman, İsrail'in Ynet haber sitesine yaptığı açıklamada, "Erdoğan'ın yavaş yavaş (Libya lideri Muammer) Kaddafi veya (Venezüela Devlet Başkanı) Hugo Chavez'e dönüştüğüne inandığını" ifade etmişti.

***

Başbakan Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkması konusunda, "Umutsuzluğa kapılmıyorum. Sarkozy'nin yaklaşımını gözden geçirebileceğini düşünüyorum" dedi.

Resmi ziyareti dolayısıyla Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan ve Sarkozy ile çalışma yemeğinde bir araya gelmeden önce birkaç gazeteciyle sohbet toplantısı yapan Erdoğan, "Türkiye'nin bazı AB'ye üye ülkelerden, Kopenhag ve Maastricht olsun çok daha fazla kriteri yerine getirdiğini" belirtti.

Erdoğan, İran'ın nükleer programının askeri hedefleri konusunda da, "Bugüne dek Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun kesinliklerden değil, olasılıklardan bahsettiğini söyleyerek, olasılıklara dayanarak bir ülkenin suçlanmasının söz konusu olmadığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2010, 17:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35