banner39

Erdoğan: KKTC'de süreç devam etmeli

Başbakan Erdoğan, KKTC'de Derviş Eroğlu'nun müzakerelere devam etmesini istedi.

Arşiv 18.04.2010, 23:02 19.04.2010, 08:02
Erdoğan: KKTC'de süreç devam etmeli


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını değerlendirirken, "Orada hangi sayın Cumhurbaşkanı gelirse gelsin, aynı kararlılıkla bu süreci devam ettirmesi gerekir" dedi.

Derviş Eroğlu ile de bu sürecin aynı şekilde devamının gerektiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Ben farklı bir süreç işleyeceğine inanmıyorum. Aynı şekilde bu süreci devam ettireceğiz diye düşünüyorum" diye konuştu.

Erdoğan, NTV'de canlı yayında soruları yanıtladı. KKTC'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde Derviş Eroğlu'nun seçimi kazandığı anımsatılarak, "Eroğlu ile nasıl bir dönem olacak?" sorusu üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sayın Eroğlu ile de yine aynı şekilde bu sürecin devamı gerekir. Bu, garantör ülke olarak Türkiye'nin kesinlikle belirlediği kendine göre bir tespittir. Sayın Eroğlu'nun zaten bu konuda farklı bir düşüncesi yok. O da 'aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz' diye birkaç kez açıkladı. Bizimle olan görüşmelerinde aynı şekilde söyledi. Ben farklı bir süreç işleyeceğine inanmıyorum. Aynı şekilde bu süreci devam ettireceğiz diye düşünüyorum."

"DÜRÜST, SAMİMİ DAVRANMADILAR"

"Halkın, verilen sözlerin tutulmaması nedeniyle AB'ye kırgın olduğu" yönündeki yorumlar anımsatılarak, "Bu noktadan hareketle önünüzde nasıl bir yol haritası var. AB'ye, Yunanistan'a, Atina'ya vereceğiniz mesajlar neler olacak bugünden itibaren?" sorunu Başbakan Erdoğan, şöyle yanıtladı:

"AB'nin bu konuda şu ana kadar attığı adımlarda tutarlılık noktasında ciddi sıkıntıları var. Dürüst davranmadılar, samimi davranmadılar. Bu, 2004 Nisan ayından bu yana hep böyle oldu. Tabii gittiğimiz her yerde de bizim gündemimize bu getiriliyor. Gündeme getirildiği zaman da bizim kendilerine söylediğimiz; 'sizler 2004'de yaptığımız görüşmelerde verdiğiniz sözlerin arkasında durmadınız. En azından mal ve hizmetlerin serbest dolaşımı noktasında samimi olmadınız.' Bunları her yerde zaten söylüyoruz"

Erdoğan, "Çünkü bunun Birleşmiş Milletler zemininde çözülmesi prensibi işliyor. Bu da çalışıyor. Bütün bunlara baktığımız zaman tabii AB'nin bu sürece böyle soğuk davranması haklı olarak KKTC'deki soydaşlarımızı da bu tür bir bıkkınlık içerisine veya inanç noktasında onlara yönelik bir zaafiyet içerisine itmiş olabilir" dedi.

Kaynak : AA


 

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?