banner39

Erdoğan Konya'da konuştu: Açılım projesi devletin...

Başbakan Erdoğan, Konya'da büyük bir kalabalığa yaptığı konuşmada terörün bitirileceğini söyledi.

Arşiv 17.12.2009, 14:03 17.12.2009, 15:45
Erdoğan Konya'da konuştu: Açılım projesi devletin...

 

Okan Haksever/ Konya- Dünya Bülteni

Başbakann Erdoğan terörden bugüne kadar kimlerin kazançlı çıktığını, kimin zararlı çıktığını anlatarak, terörün bitirileceğini söyledi. Başbakan konuşmasında, demokratik açılımın bir devlet projesi olduğuna da vurgu yaptı. Başbakan, PKKlılar'ın gösterilerini yayınlayan medyaya sert tepki göstererek, "Yazıktır, teröre hizmet ediyorsunuz. Terör, kendi propagandasının anılmasını ister. Siz ücretsiz propaganda yapıyorsunuz" dedi. Erdoğan, CHP Lideri Deniz Baykal'ın, "Bizim değil" dediği CHP'nin Kürt sorununa ilişkin raporların, CHP'nin web sitesinde halen durduğuna dikkat çekerek, "Acaba 'yanlış mı yaptık' diye merak ettim. CHP'nin web sitesini açtık; o raporlar orada duruyor. Kendi partisinin web adresini bilmiyorsa Konya'dan hatırlatıyorum; chp.org.tr açsın baksın" diye konuştu. Erdoğan, vatandaşlara, "Tahriklere gelmeyin" uyarısı yaptı.

TOKİ konutlarının anahtar teslimi ve toplu açılış töreni için Konya Alaattin Kültür Parkı'nda toplanan vatandaşlara hitap eden Erdoğan, konuşmasına Hz. Mevlana'nın "Dert insana yol gösterir" sözüyle başladı. Erdoğan, "Biz dertliyiz. Biz ülkenin dertleriyle dertliyiz. İşte tüm bu dertler bize yol gösterdi, bizi yollara düşürdü" dedikten sonra sözü demokratik açılım sürecine getirdi. İşte konuşmasında ağırlıklı olarak "açılım"a ve teröre değinen konuşmasından bazı bölümler:

TERÖR SİLAHLA BİTMEZ

"30 yıldır devam eden terörden kim kazandı. Türk mü Kürt mü Alevi mi Sünni mi kim kazandı. Doğu mu Batı mı kazandı. Kim kazandı?

Kimin kazandığını  ben söyleyim: Silah satan, mayın satan kazandı. Uyuşturucu pazarlayan kazandı. Gençlerin kanıyla beslenenler kazandı. Şehitleri, dağa çıkanları istismar edenler kazandı. Kim kaybetti, sen, ben gençler, anneleri, babaları masum yavruları ülke millet kaybetti. Akıl mantık sahibi, vicdan ve insaf sahibi bir insan bu manzaranın böyle devam edip gitmesine rıza gösterebilir mi ?

Elbette vatanımızı canımız pahasına savunacağız. Cudi'de Gabar'da Kato dağlarında Aralık ayının soğuğuna rağmen kahraman Mehmetçiğimiz fedakarca vazife yapıyorlar. Terörle mücadelenin sadece güvelik tedbirleriyle başarıya ulaşmayacağı anlaşılmıştır. Terörü doğuran sebeplerle de mücadele edilmesi artık saklanamaz bir gerçeğe dönüşmüştür. En gelişmiş silahları icad edin ama demokratik standartları geliştiremiyorsanız terörü bitiremezsiniz. Siz orda milyonlarca Mehmetçiği görevlendirseniz de yoksulluğu bitiremiyorsanız. Ülkenin bütün imkanlarını seferber edin ama gönülleri yapamıyorsanız, o insanları kazanamıyorsanız bir katre bile yol alamazsınız. Ha, 'terör biter sıfırlanır' diye bir şey yok. Çünkü bunlar, nemalanmak isteyen grupların ortaya çıkardığı meydana sürdüğü olaylardır.

Biz terörle çok yönlü mücadele ediyoruz. Tam 7 yıldır uluslararası platformlarda terörü, teröre verilen destekleri anlattık. Bu işin ekonomik ayağı var.  7 yılda Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya büyük yatırımlar yaptık. Cumhuriyet döneminde yapılmayan yatırımları yaptık. Bu işin kültürel ayağı var, psikolojik, sosyal boyutu var. Oradaki insanımız kazanmak için 7 yıl boyunca hazırlıklarımızı yaptık ve çözüm için somut adımları atmaya başladık.

KAYNAKLARIMIZ TERÖR YÜZÜNDEN HEBA OLDU

2005 Diyarbakır konuşmam manidardır. Dediler ki 2005'ten beri neredeydin? Siz neredeydiniz? Biz o gün orada işaret fişeğini çaktık. Yolumuzda da ilerliyoruz. Miili birlik ve kardeşlikten başka hiçbir kastımız yok. Ama bu ülkeyi milli birliğe ve kardeşliğe, huzura kavuşturmak istemeyen odaklar var. İçeride de var, dışarıda da var. Bakın 30 yıldır 300 milyar dolar kaynağımız terör yüzünden heba oldu. Bu sorun zamanında çözülebilsydi bu imkanlarla Türkiye neleri başarabilirdi? Bu kaynaklarla ne kadar yol, okul, baraj yapılabilirdi. Biz bu yola çıkarken birlik, beraberlik ruhuyla çıktık. Herkes bu milli meseleye destek olmalı, omuz vermeli dedik. Ama ne oldu? CHP ve MHP buişe yanaşmadı. Böyle çok önemli bir meselede kenara çekilmekle kalmadılar. Süreci baltalamak için  ellerinden geleni de yapmaktan geri durmadılar. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi... Bu başlığa nasıl karşı çıkarsın? Bir söyle be... Ne varsa bir söyle...

SÜRECİN MUHATABI MİLLET

Bu proje bir siyasi partinin projesi değil, bir devlet projesidir. Bu sürecin muhatabı da millettir. Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı'na ve hükümetine en ağır ifadelerle hakaret ediyorlar. Ülkeyi gerginliğe sürüklemek için ellerinden geleni yapıyorlar. CHP'nin geçmişte hazırladığı raporlar var. Ana dilde eğitimi bile o raporlarda tavsiye ediyorlar. CHP'ye diyorum ki, şimdi başka söylüyorsunuz. Tabi bize kızıyorlar, CHP'nin böyle bir raporu yok diyorlar. Dün acaba yanlış mı yaptık diye merak ettim. Dedim ki arkadaşlara CHP'nin web sitesini bir açın ve baktık ki orada öyle duruyor. Kendi partisinin web adresini bilmiyorsa ben şimdi Konya'dan hatırlatıyorum. chp.org.tr açsın baksın. Dün baktık ve gördük. Sayın Baykal senin resmi web sitende o raporlar öyle duruyor. Sen neyi inkar ediyorsun. Kendi kendini neden inkar ediyorsun.

MEDYA TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ÇIKARLARINA HİZMET EDİYOR

Medya olayları yanlış gösteriyor. Bir olay oluyor tutup arşivden başka görüntüleri gösteriyor. Aynı görüntüleri tekrar tekrar gösteriyor.
Kime hizmet ediyorsunuz? Çok açık söylüyorum teröre hizmet ediyorsunuz. Terör korku salmak ister, karışıklık ister. Terör propagandadan hoşlanır.
Biliyorum ki bu akşam toplantılarında "Başbakan bu haberleri istemiyor" diyecekler. Basın özgürlüğü başka bir şey. Bunun basın özgürlüğüyle ilgisi yok.  Yazılı ve görsel basına buradan sesleniyorum. Bilerek ya da bilmeyerek terör örgütünün değirmenine su taşıyorlar.

VATANDAŞA ÇAĞRIMDIR: TAHRİKLERE GELMEYİN

Aziz milletimden ricam şudur: Bu tahriklere gelmesinler, bu provokasyonlara boyun eğmesinler. Eğer boyun eğersek onlar kazanırlar. Bizim güvenlik güçlerimiz, askerimiz, polisimiz, savcımız, yargımız her konuda gerekeni yapıyor ve yapacaktır."

 

 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?