banner39

Erdoğan köşk hakkında merakları giderdi

Başbakan Erdoğan, Almanya ziyareti sırasında cumhurbaşkanlığı ile ilgili gazetecilerin merakını giderecek cevaplar verdi.

Arşiv 16.04.2007, 07:40 16.04.2007, 07:42
Erdoğan köşk hakkında merakları giderdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Almanya yolunda, cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik önemli mesajlar verdi. Çankaya ile ilgili üst üste gelen sorular karşısında da gazetecilere "Cumhurbaşkanına sorar gibi soruyorsunuz." diye takıldı.

Yarın DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'la 'cumhurbaşkanlığı sürecini' konuşacağını açıklayan Başbakan, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ile görüşüp görüşmeyeceği sorusuna, "Neden olmasın?" karşılığını verdi.

CHP lideri Baykal'la görüşmeyeceğinin altını çizerken, Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın sözüne atıf yaptı: "Yumruğu sıkılmış bir elle nasıl tokalaşacaksınız"

Başbakan'ın açıklamalarında en dikkat çekici mesajlardan biri, Demirel'in Çankaya'ya çıkarken 'Arkama dönüp bakmam.' sözünün hatırlatılması üzerine geldi. "Aslında olması gereken o. Ben daha agresifini söylüyorum: 'Lider öldü' desinler." diyen Başbakan, liderin yerine gelen kişinin de partiyi sahiplenip ileriye götürmesi gerektiğini söyledi. AK Parti'nin 24 Nisan veya ertesi gün yapılacak grup toplantısında cumhurbaşkanı adayını açıklayabileceğini ifade eden Başbakan, cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından yaşanacak en büyük değişimi ise şöyle özetledi: "Yeni dönemde Çankaya halka açılacak."

Açıklamalarında yeni cumhurbaşkanının özellikleri konusunda da ipuçları veren Başbakan Erdoğan, "Çok uçacak. Hiç endişeniz olmasın." dedi. Başbakanın ayrı cumhurbaşkanının ayrı uçağı olmayacağına dikkat çekerken, ortak bir uçak havuzunun kullanılacağını anlattı. Uygulamaya yeni cumhurbaşkanının itirazı olup olmayacağı endişelerini de giderdi: "Bunu arkadaşlarla konuştuk."

Teşkilatlarda yapılan cumhurbaşkanlığı anketinin sonuçlarının kendisine ulaştığını vurgulayan Erdoğan, "Henüz açıp bakmadım. Bu gezi sırasında inceleyeceğim." dedi. Başbakan parti teşkilatları, milletvekilleri, sivil toplum örgütleri ile yapılan görüşmelerde hangisinin daha belirleyici olacağına ilişkin soruya, 'Harman yapacağız. Ortaya çıkan sonuçları MKYK'da değerlendireceğiz.' karşılığını verdi. Nihai kararın AK Parti'nin 24 Nisan'da yapacağı grup toplantısında açıklanabileceğini ifade eden Başbakan, grup toplantısının illa 24'ünde değil 25'inde de olabileceğini, usulün MKYK'da belirleneceğini vurguladı. Bunun üzerine gazeteciler, 'Kimin aday olacağı 18 Nisan'daki MKYK'da belirlenirse son ana kadar gizli tutabilir misiniz?' sorusunu yöneltti. Erdoğan şu cevabı verdi: "Tabii tutarım, hiç şüpheniz olmasın. Biri çıkıp ben de aday olabilirim diyebilir. İstişarelerde şu ana kadar 300 milletvekili ile görüştüm. Genelde şöyle bir konsensüs var; kararın kararımızdır. Takdirine uyarız."

Erdoğan, DYP lideri Ağar'la cumhurbaşkanlığı konusunu görüşeceğini belirtirken, "Ağar'ın yaptığı açıklamalar, demokratik sürece yönelik olarak destekleyici mahiyette açıklamalardır." dedi. Erdoğan, 'Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu ile de görüşecek misiniz?' sorusuna "Neden olmasın, Sayın Mumcu ile de görüşebiliriz." diye cevap verdi. Başbakan, CHP için de şunları söyledi: CHP lideri Deniz Baykal bu işi çok çirkin mecraya götürdü. Şahsıma yönelik hakaretamiz açıklamaları oldu. Böyle düşünen biriyle neyi konuşacaksınız? Bülent Bey'in güzel bir lafı var, yumruğu sıkılmış bir elle nasıl tokalaşacaksınız. Şu süreç içinde çirkin oyunlar oynanıyor. Baykal'la düşüncelerimi paylaşmak isterdim."

Erdoğan, cumhurbaşkanlığı sürecinde sık sık gündeme gelen 'uzlaşma' çağrılarına yaklaşımını ise şöyle açıkladı: "Parlamento uzlaşma yeri değildir. Yüzde yüz uzlaşma olmaz. Olsa, bu kadar çok siyasi parti olmazdı. Yasa çıkarmıyoruz. 'Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar' diye bir söz var." Erdoğan'la gazeteciler arasındaki soru-cevap diyaloğu daha sonra şöyle gelişti:

Turgut Özal ve Süleyman Demirel Çankaya'ya çıktı sıkıntı yaşandı? Siz veya seçilen siyasi kimliklerini bırakabilir misiniz?'

Mecbur. Başbakan olarak kaldığın zaman bir siyasi kimliğiniz var. Buradan ayrılıp Çankaya'ya gittiğin zaman siyasi kimliğiniz geride kalmıştır. Siz artık devletin başı durumundasınız. Bunu korumak zorundasınız. Siyasi kimliğinizi nerede saklarsınız? Hafıza kayıtlarında. Nerede gün ışığına çıkar? Seçim sandığında. Vatandaş olarak gidip oyunuzu kullanırsınız. Tabii oyunuzu aleni olarak göstermeden... Böylece birliği bütünlüğü sağlarsınız.

Özal ve Demirel sonrası ANAP ve DYP'de yaşanan sıkıntılar AK Parti'de de yaşanır mı?

Güçlü bir liderseniz, siz gidince partiyi paylaşma süreci başlar. Özal'da ilk başta olmadı; ama sonra yaşandı. Nedenleri var. Özal partiyi sahiplenmek isteyince olumsuzluklar yaşandı. DYP'de de aynısı oldu. Tansu Hanım partiyi güçlü tuttu.

Demirel, Çankaya'ya çıkarken "Arkama bakmam." demişti.

Aslında olması gereken o. Olması gerekeni söyledi. Ben daha agresifini söylüyorum: Lider öldü desinler. Yerine gelenin partiyi sahiplenip ileriye götürmesi lazım.

Bu uçaktaki son seyahatimiz mi?

AK Parti'nin seçeceği cumhurbaşkanına tahsis edeceği uçak havuzu olacak. Ortak havuz olacak. Başbakanın ayrı, cumhurbaşkanının ayrı uçağı olmayacak. İsraf olduğuna inanıyoruz.

Yeni cumhurbaşkanı bunu kabul etmezse...

Bunu arkadaşlarla konuştuk.

Yeni seçilecek cumhurbaşkanı çok mu uçacak?

Ondan hiç endişeniz olmasın.

Cumhurbaşkanı adayınızı bilen var mı?

Hayır, Abdullah Bey bile bilmiyor. Eşim de bilmiyor. Eşim ne düşündüğünü, kanaatini bana net olarak söyledi.

Gül ile anlaştığınıza ilişkin haberler var.

Öyle bir anlaşma yok. Abdullah Bey'le partiyi kurduğumuzdan beri bir sistem kurduk. Abdullah Bey'le kardeşlik bağımız devam etmektedir. Kardeşlik bağlarını aşındıran bir şey olmadı. Bundan sonraki süreçte de en ufak bir şey olmaz.

Musalla taşında 'cumhurbaşkanı niyetine' demezler

Başbakan Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı tartışmaları sürerken ilginç değerlendirmelerde bulundu. Makam derdinin olmadığını söyleyen Erdoğan, "Bunların hepsi gelip geçicidir. Başbakan olsan ne yazar cumhurbaşkanı olsan ne yazar? Musalla taşına koydukları zaman 'er kişi niyetine' diyecekler, 'cumhurbaşkanı niyetine' demeyecekler ki!" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Almanya'ya yaptığı ziyaret çerçevesinde Aşağı Saksonya ve Bremen eyaletlerinde yaşayan Türklerle bir araya geldi. Hannover Kongre Merkezi'ndeki toplantıda konuşan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimine de temas etti. Kendisine sürekli "Cumhurbaşkanı adayını açıklayın." dendiğini ifade eden Başbakan, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bizim derdimiz ne biliyor musunuz? Makamlar, mevkiler değil. Bunların hepsi gelip geçicidir. Her zaman söylüyorum, başbakan olsan ne yazar cumhurbaşkanı olsan ne yazar? Bizim değerlerimizde, öldün, seni koyacakları yer, 2 metreküp yer. En fazla yeri ben alırım ha... 1,85 boya sahibim. Ve getirip musalla taşına koydukları zaman 'er kişi niyetine' diyecekler. Başbakan niyetine demeyecekler ki, cumhurbaşkanı niyetine demeyecekler ki... Baki kalan bu kubbede 'hoş bir sada' imiş. Yaşadığın vatanda vatan toprakları için ne yaptın, milletin için ne yaptın? Bulunduğun makamda ne gibi hizmetler verdin? Hortumladın mı, hortumları kestin mi? Eğer hortumculuk bizim dönemimizde prim yapsaydı bu yatırımların hiçbiri yapılmazdı." Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri anlatan Erdoğan, sözü Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in 'rejim tehlikede' iddiasına getirdi. Antalya Hava Limanı işletmesinin Fraport AG tarafından kiralandığını hatırlatan Başbakan, "17 yıllığına 3,2 milyar dolar verdiler. Bu, rekor bir rakamdır. Rejim tehlikede olsa yabancı sermaye gelip ülkede yatırım yapar mı? Huzurun olduğu, bu tür tehlikelerin olmadığı ülkeye sermaye girer. Ülkemiz, huzur ülkesidir. Kim Türkiye'yi korkular ülkesi olarak gösteriyorsa, halkımıza ve vatanımıza yanlışlık yapar." dedi.

K.Irak'ta öfkeyle kalkan zararla oturur

Başbakan Erdoğan, Almanya yolunda, Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın 'Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi operasyon' açıklamasını da değerlendirdi. Erdoğan şunları kaydetti: "Biz MGK'da çeşitli konuları konuşuyoruz. Kamuoyuna açıklanan bildirinin dışında, bir şey söylemeyi ihanet olarak gördüğümü kalın harflerle söyledim. Tayyip Erdoğan olarak şimdi tersini yapamam. Şu anda takvim var yürüyor. Öfkeyle kalkan zararla oturur. Bu tecrübeyi geçirdik. Nasıl adım atacağımızı biliyoruz. Genelkurmay'la askerî boyutunu ben de Abdullah Bey de görüşüyor." "Davul zurnayla operasyon olur mu?" sorusu üzerine de Erdoğan, "Hayır, olmaz." dedi.

Kaynak: ZAMAN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?