Erdoğan Latin Amerika açılımına hazırlanıyor

Başbakan Erdoğan, Yunanistan, İran, Azerbaycan derken şimdi de Latin Amerika açılımı yapmaya hazırlanıyor.

Erdoğan Latin Amerika açılımına hazırlanıyor

Okan Haksever / Dünya Bülteni/ Madrid

Son 3 günde 5 ülke dolaşan Başbakan Erdoğan, önümüzdeki günlerde de Latin Amerika turuna çıkacak. Erdoğan, Madrid’de AB Latin Amerika ve Karayipler Zirvesi’ne katıldı. 

Erdoğan zirvede, gelecek hafta çıkacağı Latin Amerika turu için ön görüşmeleri Madrid’de gerçekleştirdi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, dün İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen 6’ıncı AB Latin Amerika ve Karayipler Zirvesi’ne katıldı. AB Dönem Başkanı sıfatıyla İspanya Başbakanı Zapatero’nun ev sahipliği yaptığı zirveye 60’dan fazla ülke katılırken, 35 ülke devlet ve hükümet başkanı düzeyinde temsil edildi.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, zirveye katılan 60 ülkenin temsilcilerini zirvenin yapıldığı salonun girişinde karşıladı. Zirveye katılmayan liderler arasında Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, İngiltere Başbakanı David Cameron ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi bulunuyor.

Toplantılarda öncelikli olarak küresel ekonomik kriz ve iklim değişikliğiyle mücadele konuları ele alındı. Ayrıca ekonomik ve siyasi anlamda ilişkilerin karşılıklı olarak geliştirilmesi tartışıldı. AB ülkeleri, Meksika'nın organize suç örgütleri ve uyuşturuca karşı mücadelesine destek verme vaadinde bulundu.

Zirvede Latin Amerika ülkelerinin liderleriyle ikili görüşmeler yapan Erdoğan, İspanya Başbakanı Zapatero’yla da gelecek hafta Brezilya’nın Rio kentinde yapılacak Medeniyetler İttifakı 3’üncü Forumu’yla ilgili hazırlıkları gözden geçirdi. AB Komisyonu Başkanı Barosso’yla da görüşen Erdoğan, Türkiye’nin Haiti ve Şili’deki deprem felaketlerine karşı yaptığı yardımları anlattı.

LATİN AMERİKA AÇILIMI

Son 3 günde sırasıyla Yunanistan, İran, Azerbaycan ve Gürcistan’a ziyaretler yapan Erdoğan, İran’ın nükleer enerji taahhüdünü kabul eden anlaşmayı imzalamasında büyük rol sahibi olunca, uluslar arası basının ilgi odağı oldu. Erdoğan, gelecek hafta işadamlarıyla birlikte Brezilya’nın yanı sıra Arjantin ve Şili’ye birer günlük resmi ziyarette bulunacak. Küresel krizle birlikte Latin Amerika ülkeleri, Batı dünyasının gözüne kestirdiği yeni pazar olarak öne çıktı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 19:06
banner53
YORUM EKLE

banner39