Erdoğan, Latin Amerika gezisine çıkıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde geniş bir heyet ile yarın Brezilya, Arjantin ve Şili'yi kapsayan resmi bir ziyarete çıkacak.

Erdoğan, Latin Amerika gezisine çıkıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, Latin Amerika ülkelerini kapsayan seyahatinin ilk durağı olan Brezilya'ya gitmek üzere yarın akşam saatlerinde Ankara'dan ayrılacak.

Brezilya, Arjantin ve Şili'ye resmi birer ziyaret gerçekleştirecek Başbakan Erdoğan, bu ziyaretler çerçevesinde, 28-29 Mayıs 2010 tarihlerinde Rio de Janerio'da düzenlenecek Medeniyetler İttifakı Üçüncü Forumu'na katılacak.

Söz konusu ziyaretler Türkiye'den bu ülkelere Başbakan düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor.

Bu ziyaretle Türkiye'nin çok yönlü dış politika hedefleri ve Latin Amerika ve Karayipler (LAK) bölgesinin sunduğu imkanların değerlendirilmesi çerçevesinde son dönemde bölge ülkeleriyle gelişen işbirliğinin daha da derinleştirilmesi hedefleniyor.

Bu bağlamda söz konusu ziyaretlerde Başbakan Erdoğan ve beraberindeki geniş işadamları heyetinin katılımlarıyla anılan ülkelerde İş Forumu Toplantıları da gerçekleştirilecek.

Başbakan Erdoğan, Brezilya'da Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile bir araya gelecek. Görüşmelerde ikili ilişkiler ile G-20 ve aynı dönemde Türkiye'nin sürdürdüğü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeliği bağlamında, güncel uluslararası ve bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

Ayrıca, Türkiye ile Brezilya arasındaki işbirliğinde gelecek dönemde atılacak adımlar için yol haritası niteliğini taşıyacak bazı anlaşmaların da imzalanması hedefleniyor.

Ziyaret sürecinde Başbakan Erdoğan Brezilya'da ayrıca, Temsilciler Meclisi Başkanı Michel Elias Temer ile görüşmesi ve Sao Paulo'da ihdas edilen Başkonsolosluğun resmi açılışını yaparak, burada yaşayan vatandaşlarla bir araya gelmesi, dünyanın üçüncü büyük uçak üretim şirketi Embraer ve TPAO ile Karadeniz'de ortak petrol arama faaliyetleri gerçekleştiren Brezilya Petrol Şirketi PetroBras'ı ziyaret etmesi öngörülüyor.

Başbakan Erdoğan, Eşbaşkanı olduğu Medeniyetler İttifakı'nın 28-29 Mayıs 2010 tarihlerinde yapılacak Üçüncü Forumu'na katılmak üzere 27 Mayıs 2010 günü Brezilya'dan Rio de Janerio'ya geçecek. Forum'da açılış konuşması yapacak Başbakan Erdoğan, Brezilya Cumhurbaşkanı Lula'nın Forum için düzenleyeceği öğle yemeğine de katılacak.

Erdoğan, Brezilya'nın ardından, 2010 yılında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutladığımız Arjantin'e geçecek ve 31 Mayıs 2010 tarihinde Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner ile görüşmelerde bulunacak.

Ziyaret nedeniyle Türkiye ile Arjantin arasında ''Hava Ulaştırma'' ve ''Gümrük Konularında İşbirliği ve Karşılıklı Yardım'' anlaşmalarının da imzalanması planlanıyor.

Başbakan Erdoğan, 1 Haziran 2010 tarihinde Şili'de gerçekleştirilecek resmi görüşmeler kapsamında, Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera ile bir araya gelecek. İki liderin siyasi konuların yanı sıra, ülkeler arasında 2009 yılı Temmuz ayında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması çerçevesinde ikili ekonomik ve ticari ilişkileri ele almaları öngörülüyor.

Başbakan Erdoğan, 2 Haziran 2010 tarihinde ise temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye dönecek.


 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 18:24
banner53
YORUM EKLE

banner39