banner39

Erdoğan, 'Lübnan, Irak olmasın'

Lübnan'daki son gelişmeleri olumsuz olarak nitelendiren Erdoğan, "Lübnan bir Irak olmasın" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Erdoğan, 'Lübnan, Irak olmasın'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan’da yaşananların hoş olmadığını belirterek, bölgedeki gelişmelerle ilgili olarak Suriye’ye olağanüstü bir ziyaret gerçekleştirmek istediğini ifade etti. “O olumsuz görüntülerden Lübnan’ı kurtarmak gerekiyor. Lübnan’ın kendi içinde geleceğe bu şekilde gitmesini arzu etmiyoruz. Lübnan bir Irak olmasın” diye konuşan Erdoğan, 3 Aralık’taki İran ziyaretinde de bölgedeki gelişmelerin ele alınacağını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, Ürdün ziyaretinin ardından yurda dönüşünde Esenboğa Havaalanı’nda bir basın toplantısı düzenledi. Ürdün’deki temaslarının bölgesel sorunlar üzerine odaklandığını belirten Erdoğan, Türkiye’nin bölgedeki tüm ülkelerle ilişkide olduğunu söyledi. “Bizim, şu anda hamdolsun bölgede hiçbir ülkeyle sıkıntımız yok, hepsiyle görüşüyoruz” diyen Erdoğan, bölgede barış ortamının yaratılması için Türkiye’nin temaslarına hız vermesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, İsrail ile Filistin arasındaki ateşkesin memnuniyet verici olduğunu ve kalıcı olmasını dilediğini belirtti, Erdoğan, Lübnan’da yaşananlar için de şunları söyledi:

“Lübnan’da şu anda yapılmak istenen, görüntüsü itibariye o olumsuz görüntülerden Lübnan’ı kurtarmak gerekiyor. Lübnan’ın kendi içinde geleceğe bu şekilde gitmesini arzu etmiyoruz. Lübnan bir Irak olmasın diyoruz, bunun için de tabi ki çevre ve komşu ülkeler olarak hepimizin üzerinde sorumluluklar var. Bunun için de atılması gereken adımları, yine süratle Türkiye olarak atacağız.

Lübnan’da şu anda meydana gelen durum hoş bir durum değil. Hizbullah’ın hükümetten ayrılmasını doğrusu tasvip etmiyoruz. Hükümetin içerisinde kalarak sürece bir şekilde devam etmesinin, Lübnan’ın birlik beraberliği için özellikle bu dönemde çok çok gerekli olduğu açıkça ortadadır.”

Erdoğan, 3 Aralıkta yapacağı İran ziyaretinde de bu konuların üzerinde durulacağını söyledi. Suriye ile bölgesel konuların ele alınması gerektiğini ifade eden Erdoğan bu ülkeye bir ziyaret gerçekleştirmeyi amaçladığını kaydetti. Erdoğan şunları söyledi:

“Suriye ile bu konuları çok daha sıcak bir şekilde görüşerek, onların da Lübnan’a yönelik olarak yapıcı ilgilerini, kendilerinden isteyeceğiz.

Temennimiz odur ki inşallah bunu da başarmış oluruz. Önümüzde şu bütçe müzakerelerine yönelik çalışmalarımın arasında planlayabilirsem süratle bir Suriye ziyaretini de bu arada gerçekleştirmeyi planlıyorum.”

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?