Erdoğan: Meclisin üzerinde güç yoktur

Başbakan Erdoğan, TBMM'nin millet iradesinin üzerinde hiçbir güç olmadığını belirtti.

Erdoğan: Meclisin üzerinde güç yoktur


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'nin millet iradesinin tecelligahı olduğunu ve onun üzerinde hiçbir güç olmadığını söyledi.

Erdoğan, televizyonlarda yayımlanan "Ulusa Sesleniş" konuşmasında vatandaşlara hitap etti. Erdoğan, "Milletin iradesi üzerine ipotek koymaya, onun üzerinde vesayet kurmaya çalışanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundaki ruhu anlayamamış olanlardır" dedi.

Her konuda nihai söz ve karar sahibinin millet olduğunun altını çizen Erdoğan, "Bu ülkeye istikamet çizecek olan, bu ülkenin istikbalini belirleyecek olan millettir. Ülkemizin en hayati meselelerinde, siz aziz milletimizin temsilcilerinden oluşan TBMM ittifakla karar alamadığında, son sözü söyleyecek olan, son kararı verecek olan da sizlersiniz değerli milletim. Milletimizin engin ferasetini inkar edenler, ülkemizi yakından ilgilendiren meselelerde size danışmamızı yadırgayanlar, milletle aralarındaki köprüleri kaldırmış, milletle iletişimi kesmiş olanlardır" dedi.
 

ÜLKENİN KARDEŞLİĞİNE SALDIRILAR VAR

Türkiye Cumhuriyeti'nde bütün vatandaşların huzur içinde yaşamasını, gönüllerinin şen olmasını ve tek bir vatandaşın bile kanayan bir yarası olmamasını istediklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, bu amaçla Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ni başlattıklarını ifade etti.

Bu açılımı başlatırken sahip oldukları umut ve heyecanın, milletin her kesiminden aynı olumlu karşılığı görmesinin kendilerini ayrıca mutlu ettiğini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

"Biz, akan kan dursun, güvenlik güçlerimiz şehit olmasın, anneler artık daha fazla ağlamasın diye çırpınırken, bazı iç ve dış mihraklar, istismar zeminlerini kaybedecek olmanın verdiği panikle, süreci kışkırtmaya, tahrik etmeye, ülke içinde huzursuzluk çıkarmaya çalışıyorlar.

Van'da, Samsun'da, Kayseri'de, siyasetçilere yönelik saldırılar, Samsun'da, Giresun'da güvenlik güçlerimize yönelik son saldırılar, aynı zamanda bu ülkenin kardeşliğine yapılan saldırılardır. Bu saldırılar, Türkiye'nin huzurunu, istikrarını, kardeşlik iklimini bozmaya yönelik saldırılardır. Bu menfur saldırılar Türkiye'yi asla ve asla kutlu yürüyüşünden alıkoyamayacak. Birliğimizle, dirliğimizle, bütünlüğümüzle bu odakları saf dışı edeceğiz."
 

İŞSİZLİKTE BAŞARILIYIZ

Türk ekonomisinden güzel haberlerin gelmeye devam ettiğini belirten Erdoğan, "Bütün bunlar istikrarla oluyor, sağlam bir ekonomik yönetimle oluyor. İyileşmenin işaretleri işsizlik oranlarında da ortaya çıkmış durumda. Ocak ayında işsizlik yüzde 14,5 olarak gerçekleşmiş bulunuyor. Ocak ayı mevsimsel olarak işsizlik oranlarının en yüksek olduğu aydır. Mart-Nisan döneminden itibaren bu rakamlar kademeli olarak düşer. Yaz aylarında en düşük seviyeye gelir" dedi.

2009 yılı Ocak ayı işsizlik oranının yüzde 15,5'larda olduğu dikkate alındığında, 2009 yılına göre bu alanda yüzde 1'lik bir düşüş yaşandığının ortaya çıktığını ifade eden Erdoğan, bu düşüşün 2010 yılı için çok ümit var bir başlangıç olduğunu rahatlıkla söyleyebileceklerini dile getirdi.

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Burada bir konuyu özellikle vurgulamak istiyorum. Türkiye işsizlik konusunda başarılıdır. Bunu söylerken şu gerçeği unutmayalım. Bakınız, artık işsizlikte Türkiye emek yoğun bir anlayıştan, bir yapılanmadan teknoloji yoğun bir anlayışa geçiyor. Daha fazla sanayileşmemiz gerekiyor. Veyahut da hizmet sektöründe daha büyük adımlar atmamız gerekiyor. Bunları görmemezlikten gelemeyiz. Hizmet sektöründe başlattığımız sıçramayla yine de işsizlikte inanıyorum ki yüzde 10'ların altına düşeceğiz ve işsizlerimize iş imkânlarını hazırlamanın gayreti içerisindeyiz."

Memur alımı konusunda yeni bir çalışmayı başlattıklarını hatırlatan Erdoğan, devlet memuriyetine alınacak lise ve üniversite mezunu gençlerle, biraz daha rahatlama sağlayacaklarına inandıklarını dile getirdi. Erdoğan, "TOBB'a yaptığım davet bugünün daveti değildir. Her işverenimiz, 1 kişiyi yanında istihdam edecek olsa 1 milyon 500 bin mensubu olan bir TOBB, 1 milyon 500 bin işsizin iş bulmasına vesile olabilirdi. Fakat bunu farklı şekilde yorumladılar. Bu benim de üzüntüme mucip oldu. Çünkü biz bu ülkede bu sorunları birlikte çözeceğiz. Kimse işçiyi çıkarmak suretiyle 'kar ediyorum, kazanıyorum' noktasına gelmesin" dedi.
 

OBAMA KABUL EDİLEMEZ İDDİALARI DİLE GETİRDİ

Erdoğan, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarıyla ilgili, "24 Nisanda Sayın Obama bizim hassasiyetlerimizi belli ölçüde dikkate almakla birlikte yine de ülkemiz açısından, milletimiz açısından kabul edilmesi mümkün olmayan iddiaları dile getirmiştir" dedi.

Erdoğan, yıllardır süregelen bu haksız tutumu esefle kınadıklarını söyledi. Bu kadar tek taraflı ve mesnetsiz iddiaların en başta tarih bilimiyle çeliştiğini söyleyen Erdoğan, "Biz öteden beri bu meseleyi bütün boyutlarıyla tarihçilere bırakmanın gereğini vurguluyoruz ama maalesef üçüncü ülkeler bu meseleyi kendi iç politikalarına malzeme etmekten bir türlü geri durmuyorlar. Bu tutum hem milletimizde derin izler bırakıyor hem de Türkiye'nin Ermenistan ilişkilerine yönelik açılımlarını da olumsuz etkiliyor. Bir an önce bu yanlış tutumların ortadan kalkmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2010, 10:09
banner53
YORUM EKLE

banner39