banner39

Erdoğan: Mortgage krizini TOKİ ile aştık

Başbakan "TOKİ olmasaydı, Mortgage krizi bizi de aynen vururdu" dedi

Arşiv 18.05.2008, 17:52 19.05.2008, 11:38
Erdoğan: Mortgage krizini TOKİ ile aştık


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ'nin engellediği yönündeki iddialara "Eğer TOKİ olmamış olsaydı, Mortgage krizi bizi de aynen vururdu" ifadesiyle cevap verdi.

Erdoğan, Eskişehir'de TOKİ tarafından yaptırılan konutların anahtar teslimi ve kura çekim töreninde yaptığı konuşmada, şehircilik ve konut politikalarının en çok önem verdikleri konuların başında geldiğini söyledi.

TOKİ'nin yaptığı çalışmalara değinen Erdoğan, şunları söyledi:

"Özel sektörden, 'TOKİ bizi şöyle engelliyor, böyle engelliyor' diyorlar. Hayır TOKİ'nin görev alanı farklı, sizin görev alanınız farklı. Eğer TOKİ olmamış olsaydı, Mortgage krizi bizi de aynen vururdu. Bunu böyle biliniz. Eğer ABD'deki Mortgage krizi Türkiye'yi vurmadıysa, bizim sigortamız var. Nedir o sigorta? Toplu Konut İdaresi.

Toplu Konut İdaresi'nde böyle bir sıkıntı yok, böyle yüksek faizler yok. Sadece enflasyon farkı var. Enflasyon da zaten tek haneli rakamlarda. Ama Mortgage'de öyle değil. TOKİ'nin projelerinin büyük bölümü zaten sosyal devlet ilkesi doğrultusunda dar gelirli vatandaşlarımız için kira öder gibi ev sahibi olma modelini oluşturuyor. TOKİ sadece şehirlerin çehrelerini değiştirmedi, sadece konut değil, şehirler inşa etti."

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?