banner39

Erdoğan: Obama'nın garantörlüğü çok önemli

Erdoğan, Türkiye'nin tutumunda Obama'nın garantörlüğünün Türkiye için büyük önem ifade ettiğini belirtti

Arşiv 06.04.2009, 08:34 06.04.2009, 08:34
Erdoğan: Obama'nın garantörlüğü çok önemli

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NATO zirvesi sonrasında alınan kararlarda Türkiye'nin tutumunda ABD Başkanı Barack Obama'nın garantörlüğünün Türkiye için büyük önem ifade ettiğini belirterek, "Temennimiz odur ki, bundan sonrasında verilen sözler üzerinde durulur ve ortağı olduğumuz NATO'da aynı şekilde yolculuğumuzu devam ettiririz" dedi.

Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirvesi sonrasında ortak basın toplantısı düzenleyen Başbakan Erdoğan ve İspanya Başbakanı Zapatero, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir Türk gazetecinin "NATO'da alınan sonuçtan memnun musunuz?" sorusu üzerine Erdoğan, gerek NATO üyesi Avrupalılarla, gerekse ABD Başkanı Obama ile bir çok kez görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Bütün bu toplantılardan sonra mutabakat zeminini oluşturacak eğer bir tablo ortaya çıkmamış olsaydı, işin neticesi de böyle olmazdı. Onu çok net ifade etmek durumundayım. Bu mutabakat zemininde bir şey daha ifade etmek durumundayım. Sayın Obama'nın garantörlüğü bizim için çok büyük önem ifade etti. Bir pozitif enerji ortaya koyduğu için, bu pozitif enerjinin neticesinde de bizler bu olumlu yaklaşımı görerek bu atılan adıma olumlu yaklaştık. Temennimiz odur ki, bundan sonrasında verilen sözler üzerinde durulur ve ortağı olduğumuz NATO'da aynı şekilde yolculuğumuzu devam ettiririz."

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?