banner39

Erdoğan: Ortadoğu kaynıyor

MÜSİAD'ın düzenlediği kongreye katılan Erdoğan, "Türkiye'nin aktör olmasını istemeyenler var" dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Erdoğan: Ortadoğu kaynıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Orta Doğu'da aktör olmasını, ön saflarda bu işe katkı sağlamasını istemeyen çevreler olduğunu belirtti.Erdoğan, ''Ama bir taraftan da (bir şeyler yapalım) deniyor. Tamam da bir şeyler yapacaksanız soruyorum tribünde maç seyrederek mi bunu yapacaksınız'' dedi.

Erdoğan, MÜSİAD tarafından düzenlenen 10'uncu Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresinde yaptığı konuşmada, Orta Doğu'da yaşanan süreç ve bu süreçte Türkiye'nin takındığı tavra işaret ederek, bu tavrı anlamak istemeyenlerin olduğunu söyledi.

Filistin, Irak ve Lübnan'daki ortama işaret eden Erdoğan, ''Ortadoğu kaynıyor. Hala burada Türkiye'nin bir aktör olmasını, ön saflarda bu işe katkı sağlamasını istemeyen çevreler görüyoruz. (Ama bir taraftan da bir şeyler yapalım) deniyor. Tamam da bir şeyler yapacaksanız soruyorum, tribünde maç seyrederek mi bunu yapacaksınız? Sadece nasihatle mi bunu çözeceksiniz?'' dedi.

LÜBNAN MESELESİ

Başbakan Erdoğan, Lübnan'a asker gönderme konusuna da değinirken, şöyle devam etti:

''Türkiye'de bakıyorsunuz ana muhalefeti, yavru muhalefeti parlamento dışı vesairesi hep (Türkiye'nin Lübnan'da ne işi var. Başımıza iş mi alacağız) Oradaki yönetim de (Türkiye buraya gelsin) diyor. Buradan Arap ligine de seslenmek istiyorum; bütün desteklerini çok açık net vermek durumundadır, vermelidir.

Lübnan'ı kendi başına bırakmakla bu iş çözülmez. Bu iş sadece Birleşmiş Milletlere bırakılamaz. Birleşmiş Milletler gelip oraya gidiyor. Arap liginin bütün üyeleri, Birleşmiş Milletler mensubu üyeler neden oraya (Ben de gönderiyorum, ben de gönderiyorum) demiyor. Bunlar olmadıkça benim Erol kardeşim kusura bakmasın, buraya bu portreleri koymakla bir yere varamayız. Ne yaptın sorusunun cevabı, (Hiç olmazsa ben askerimi oraya gönderdim, benim askerim şu anda orada çalışıyor).

Madden ve manen biz gerekli desteği Türkiye olarak veriyoruz. Yeterli mi, şu anda yeterli değil.''

FİLİSTİNLİLER'İ BİRBİRİNE VURUŞTURMA PLANI

Başbakan Erdoğan, Filistin'de de birlikteliği bölme operasyonunun başarılı olduğunu ifade ederek, ''Onları da birbirine vuruşturma planları yapılıyor. Dayanışma zamanı ama bölünen bir yapı var'' şeklinde konuştu.

Yakın bir zamanda tekrar Lübnan'a gideceğini belirten Erdoğan, İslam dünyasının artık bu işi laftan icraata geçirecek adımları atması gerektiğini vurguladı.

Türk girişimcisinin Orta Doğu'da attığı adımlara değinen Erdoğan, bu kapsamda TOBB, Filistin Odası ile İsrail'in dahil olduğu üçlü bir adım atıldığını ve TOBB'un Filistin'in Erez kentinde bir sanayi bölgesi kurma planı bulunduğunu hatırlattı.

Siyasette duygusallıkların öne geçmesi halinde sonuç alınamayacağını dile getiren Erdoğan, aklın ve bilimin duyguyla güçlendirilmesi durumunda bir netice alınacağını, sadece duygusallıkla bir yere gidilemeyeceğine işaret etti.

Erdoğan, Türkiye'ye gelen doğrudan uluslararası yatırımlar kadar, Türk girişimcisinin dünyaya açılmasının da son derece sevindirici olduğunu vurgulayarak, artık Türk yatırımcısının ABD ve Avrupa kıtasının yanı sıra Avustralya Yeni Zelanda'da hatta Sudan, Nijer, Sierra Leone ve Burkina Faso gibi risk oranı yüksek sahra altı Afrika ülkelerinde bile görüldüğünü söyledi.

Türk girişimcisinin yaptığı bu yatırımların dünyanın her yerinde refah ürettiğini ve istihdam sağladığını kaydeden Erdoğan, iş adamlarının önünü daha da açmak için gereken gayreti göstermeye devam edeceklerini, bu anlamda her türlü öneri ve yapıcı eleştiriye açık olduklarını kaydetti.

DARFUR ZİYARETİ

Başbakan Erdoğan, Sudan'daki 15'inci Arap Ligi Zirvesine gittiklerini ve burada Darfur'a geçtiklerini hatırlatarak, Darfur'da insanca bir yaşam standardının olmadığını, ziyaret ettikleri 30 insanın yaşadığı kampta katıldıkları sünnet töreninde bir jiletle iki üç sünnetin yapıldığını anlattı.

Erdoğan, ''Hani biz duyarlıydık, hani biz anında tepki gösteriyorduk'' dedi.

Türkiye'ye döndükten sonra Kızılay'ı ve bir derneği görevlendirerek o bölgede bir sahra hastanesi kurduklarını anımsatan Erdoğan, ayrıca bir çadır kent ve okul kurma çalışmalarının da söz konusu olduğunu söyledi.

Erdoğan, ''O bölgedeki durumu Bush da duymuş. (Her yıl oraya 850 milyon dolar gönderiyoruz, o para nereye gidiyor anlamadık) dedi. Biz nereye gittiğini gördük. Sokaklarda bol bol jipler vardı. Bir de oraya gönderilen raportörler ve görevlilerin masrafları var'' diye konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan'a konuşmasının ardından MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat bir vazo hediye etti.

Konuşmalardan sonra Başbakan Erdoğan ve konuk ülke bakanları, aile fotoğrafı için objektiflere poz verdiler.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?