banner15

Erdoğan: Papa özür dilemeli

Başbakan Erdoğan, Papa'nın " Müslümanlardan özür dilemesi şarttır" dedi.

Erdoğan: Papa özür dilemeli

Erdoğan, Crowne Plaza Otel'de düzenlenen “5. Uluslararası Batı Trakya Türkleri Kurultayı”ndan ayrılışı sırasında bir gazetecinin “Papa'nın peygamberimize yönelik sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusunu yanıtladı. Başbakan Erdoğan, bu açıklamaları bir din adamı, aynı zamanda bir devletin başkanının yaptığı açıklamalar olarak değerlendirmek durumunda olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Dünyada dinler arası diyalogun, değerler arası diyaloğun, medeniyetler arası diyaloğun başlatıldığı böyle bir dönemde, anlamı barış olan İslam dinine karşı ve onun sevgili peygamberine karşı yapmış olduğu değerlendirme, yaklaşım çok ciddi bir talihsizliktir. Bunu bizlerin kabul etmesi mümkün değildir. İslam dünyasının bunu kabullenmesi mümkün değildir. Aklı selim sahibi Hıristiyan dünyasının, Katolik dünyasının da kabul etmesi mümkün değildir diye düşünüyorum. Nitekim yaklaşımlar da bunu gösteriyor.

Ben ayrıca çok açık ve net olarak şunu söylemek durumundayım; şu anda bu açıklama şunu gösteriyor ki, Papa bir din adamı gibi konuşmamış, alışılmış siyasetçiler gibi bir konuşma yapmış. Zaten şu an da bir devletin reisi, lideri, başkanı ne ise... Temenni ederiz ki, yapmış olduğu yanlışı süratle düzeltir ve medeniyetler arası diyaloğun, dinler arası diyaloğun gelişmesi noktasında oraya bir gölge düşürmemiş olur. Biz yolumuza gerçi aynı şekilde devam edeceğiz. Zira kişilerin bu tür açıklamaları bizim bu yoldaki kararlılığımızı değiştirmeyecektir. Bu yapmış olduğu yanlış açıklamalar, çirkin, talihsiz açıklamalardan geri adım atması, gerek İslam dünyasından gerekse Müslümanlardan özür dilemesi şarttır diye inanıyorum.” Erdoğan, “Bu açıklamaların Papa 16. Benediktus'un Kasım ayında Türkiye'ye yapacağı ziyareti etkileyip, etkilemeyeceğine” ilişkin bir soru üzerine de “Onu bilemem” cevabını verdi.

 

'Papa'yı Türkiye'de görmek istemiyoruz'

 

Eğitim-Bir-Sen üyeleri Sirkeci Postanesi önünde Papa'nın Hz. Muhammed ile ilgili provakatif sözlerine tepki olarak Vatikan Büyükelçiliği'ne, Başbakanlığa ve Cumhurbaşkanlığı'na "Papa'yı Türkiyede istemiyoruz" yazılı faks çekti. Eğitim-Bir-Sen İstanbul İl Başkanı Ahmet Yurtman, Papa'lık makamında bulunan birinin cahil olma lüksü bulunmadığını söyledi. Papa'nın  sözlerinin açık bir kin ve bir saldırı niyetinin dışa vurumu olduğunu belirten Yurtman, "Karikatür saldırıları ve Bush'un 'Haçlı Savaşı' sözüde bir dil sürçmesi olmayıp doğrudan İslam dinine yönelik programlı bir saldırı niyetinin ifadesidir" dedi. 

 

Ağar Papa'yı kınadı: Hatasını telafi etmeli

 

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Papa 16. Benediktus'un İslamiyet ve Peygamberiz Hazret-i Muhammed ile ilgili sözlerine tepki göstererek, ''Bu sözleri kabul etmemiz mümkün değil, kınıyoruz'' dedi. Ağar, ''Papalık gibi önemli bir görevde bulunan şahsiyetin, konuşmalarını her yerde bin defa süzgeçten geçirerek yapmasını söylemek bizi de aşan bir şeydir'' dedi. ''İslamiyet'in  ve yüce peygamberinin kişiliğini rencide edici bir sözün kabulü hiçbir yerde mümkün değildir'' diyen Ağar, bunun bir tercüme, anlatım yanlışlığı olduğuna ilişkin Vatikan'dan açıklamalar yapıldığını, ancak bu açıklamaların insanları tatmin etmediğini ifade etti. Ağar, şunları kaydetti: ''İnsanları tatmin edecek olan iş, Papa, bir başka konuşmada vakit geçirmeksizin eğer bu telafiyi yaparsa, hiç olmazsa bir nebze olsun kırılan gönüllerde bir telafi söz konusu olabilir. Dünyanın böyle kritik bir süreci yaşadığı bir noktada biraz daha dikkatli olmak lazım. Bunu kabul etmek mümkün değil. Bu sözleri kınıyorum.''

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48