Erdoğan Sarkozy'den destek istedi

Fransa lideri Sarkoziy ile telefonla görüşen Başbakan Erdoğan, uranyum anlaşması için destek istedi.

Erdoğan Sarkozy'den destek istedi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile yaptığı görüşmede, İran'ın nükleer programıyla ilgili uranyum takası anlaşması ele alınırken, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi ve Viyana Grubu mensubu olarak Fransa'nın, bu mutabakatın uygulanması için desteğini beklediğini bildirdiği duyuruldu.

Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, Başbakan Erdoğan, dün akşam İran'ın nükleer programı çerçevesinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

 

Başbakan Erdoğan'ın, görüşmede İran'ın bugün Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na (UAEA)resmi kanallarla mutabakatını bildirerek süreci başlattığını kaydettiği ve ''Bu noktada Viyana Grubu'nun cevabı çok ciddi önem taşımaktadır. BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ve Viyana grubu mensubu olarak Fransa'nın bu mutabakatın uygulanması için desteğini bekliyoruz. Temelini böylece attığımız bu yeni zeminin olumlu biçimde sonuçlandırılması, İran kadar P5 1;in dikkatli ve kararlı müteakip adımlarına bağlı olacaktır'' dediği belirtildi.

 

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin ise Türkiye'nin Brezilya ile yaptığı anlaşmanın çok olumlu bir adım olduğunu vurgulayarak, ''Uluslararası camianın size teşekkür etmesi gerekiyor. Uranyumu Türkiye'de depolamayı kabul etmiş olmanız gerçekten çok büyük bir sorumluluk. Ancak insanların bu anlaşma konusunda kaygıları var. İran yüzde 20'lik zenginleştirmeden de vazgeçmeli. Biz her halükarda yaptıklarınızın önemli olduğunu değerlendiriyoruz. Birbirimizle temas içinde kalalım ve diyaloğa biraz zaman tanıyalım'' ifadesini kullandığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 23:11
banner53
YORUM EKLE

banner39