Erdoğan: Sonuna kadar arkasındayız

Başbakan Erdoğan, İran ile yapılan takas anlaşmasının sonuna kadar arkasında olduklerını belirtti.

Erdoğan: Sonuna kadar arkasındayız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'ın nükleer programıyla ilgili takas anlaşması konusunda "İran'daki bizim belirlediğimiz o 10 maddelik sonuç bildirgesi, bunun altına imzayı koyan ülkeler olarak bizler bunun arkasındayız ve bunun arkasında da sonuna kadar olacağız. Çünkü inanarak bu yola girdik, ve attığımız adım bilinçlidir, bir inanca dayalıdır" dedi.

Erdoğan ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler.

Başbakan Erdoğan, İran'ın nükleer programa ilişkin olarak şunları kaydetti:

"Dikkat ederseniz burada bir incelik var. Kimler konuşuyor diye baktığınız zaman konuşanların hepsinde nükleer silah var. Ama Türkiye olarak bizim böyle bir sıkıntımız yok ve çevremizde de bizler nükleer silah istemiyoruz. 'Nükleer silah istemiyoruz' diyenlerde nükleer silah var. Bu bir çelişki değil mi, biz çelişkilerin olmadığı ve barışa alt yapıyı oluşturacak bir adımı atıyoruz hayırlı olsun diyoruz"

Erdoğan, İran'ın nükleer programıyla ilgili, "Uluslararası camianın da biz bu noktada katkılarını bekliyoruz. Yani yaptırımların iki de bir gündeme gelmesini, doğrusu bizler artık bu noktadan sonra doğru bulmuyoruz, çünkü atılmış bir adım var" dedi.

LULA'YA ÖVGÜ

Şimdi yeni bir sürecin başladığını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir ay içinde bin 200 kiloluk düşük düzeyde zenginleştirilmiş olan uranyumun Türkiye'ye takas için teslimidir... İran bu sözünü yerine getirmiş olursa -ki şu andaki gidiş onu gösteriyor- ve bu takvim şu anda çalışıyor ve böylece sözünü yerine getirmiş olacak...

Tabii bu başarılı diplomasi atağında Sayın Lula'nın gösteriği büyük gayret ve liderlik örneğini bir kez daha taktirle ifade etmek istiyorum. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Brezilya halkı başkanları Lula ile haklı olarak övünmeli ve kendisinin dünyada çok önemli bir konumda olduğunu zaten biliyorlardır, biliyorlardır."
 

İMZALANAN ANLAŞMALAR

Konuşmalardan önce iki ülke arasında, Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması, Gümrük Alanında İşbirliği Anlaşması, Stratejik Eylem Planı Ortaklığı Belgesi, Brezilya ve Türkiye Petrol Şirketleri Tarafından Ortaklaşa İmzalanan Mutabakat Muhtırası, Brezilya Standart Kurumu İle TSE Arasında Mutabakat Anlaşması, Tarım Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası imzalandı.


Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2010, 07:25
banner53
YORUM EKLE

banner39