banner15

Erdoğan Sudan'a Yardımla Gidiyor

Sudan'ın başkenti Hartum'da Arap Birliği Zirvesine katılacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Darfur bölgesine gıda yardımı götürecek. Hamas lideri Halid Meşal, Hartum'daki Arap Birliği zirvesinden bilhassa dışlandıklarını söyledi.

Erdoğan Sudan'a Yardımla Gidiyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sudan'ın başşehri Hartum'da 28-29 Mart tarihlerinde gerçekleşecek olan Arap Birliği Zirvesi'ne toplantısına katılacak. AB üyeliği müzakerelerine devam eden Türkiye'nin 'daimi gözlemci' olma talebini, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'nın resmen kabul etmesinin ardından Başbakan Erdoğan, Salı günü gerçekleşecek olan Arap Birliği Devlet Başkanları toplantısına katılacak. Başbakan Erdoğan, katılacağı zirvede karikatür krizinin ardından Hıristiyanlar ve Müslümanlar arasında çıkan çatışmaların değerlendirilmesi ve hoşgörünün geliştirilmesine yönelik bir konuşma yapacak. Zirve sonrasında Sudan'ın Kuzeyli Cumhurbaşkanı ve Güneyli Cumhurbaşkanı Yardımcısı ile görüşecek olan Erdoğan'ın, Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ile de biraraya gelmesi bekleniyor. 27 Mart akşamı Sudan'ın başşehri Hartum'a gelecek olan Başbakan Erdoğan, 28 Mart'ta katılacağı Arap Birliği Devlet Başkanları toplantısının ardından Sudan'ın Darfur bölgesine geçecek. Eşi Emine Erdoğan ve Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ın da eşlik edeceği Başbakan Erdoğan, Darfur bölgesine Türkiye'den gıda ve ilaç yardımı da götürecek.

Meşal: Arap Birliği'nden dışlandık

Hamas'ın siyasi büro şefi Halid Meşal, Sudan'ın başkenti Hartum'daki Arap Birliği zirvesinden bilhassa dışlandıklarını söyledi. Meşal, temaslarda bulunduğu Kuveyt'ten ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında, Arap ülkelerine, Hamas'ın Filistin'de kuracağı yönetimle birlikte çalışma çağrısında bulundu. ''Hamas dışlandı'' diyen Meşal, Hamas hükümetinin, çok istemesine rağmen Arap Birliği zirvesine katılamamasının bazı çevrelere çıkar sağladığını söyledi. Hamas'ı, kimin dışladığı veya hangi sebeple dışladığı konusunda ayrıntılı konuşmayan Meşal, ''Arap zirvesine, Filistin halkını desteklemeleri, haklarını ve çıkarlarını savunmaları, seçim sonuçlarına saygı göstermeleri ve yeni Filistin hükümetiyle işbirliği yapmaları çağrısında bulunuyorum'' dedi.

Her ay 170 milyon dolar yardım bekliyoruz

Filistin'de 25 ocaktaki seçimleri kazanarak yeni hükümeti kuran, ancak mali çıkmazda bulunan Hamas, Arap ülkelerinden aylık 170 milyon dolarlık yardım talebinde bulundu. Kuveyt'te resmi temaslarda bulunan Hamas'ın siyasi büro lideri Halid Meşal, burada düzenlediği basın toplantısında, ziyaret ettiği Arap ülkelerinin hükümetlerinden istediği mali yardımla ilgili bir soru sorulması üzerine, ''İstenen aylık tutar 170 milyon dolar, bunun 115 milyon doları maaşlar için'' yanıtını verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48