banner39

Erdoğan: Süreci tıkamak için futbolu tahrik ediyorlar

Başbakan Erdoğan, "Demokratikleşme sürecini tıkamak için futbolu dahi tahrik edenler var" dedi.

Arşiv 30.09.2009, 20:58 01.10.2009, 07:40
Erdoğan: Süreci tıkamak için futbolu tahrik ediyorlar


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratikleşme sürecini tıkamak için futbolu dahi tahrik edenler bulunduğunu söyledi. Başlattıkları 'Demokratik Açılım' sebebiyle zor bir süreçten geçildiğini belirten Başbakan, bu süreçten başarı ile çıkılacağını kaydetti. Bu işin muhatabının millet olduğunu anlatan Erdoğan, "Bu, Türkiye'yi bölmektir diyorlar. Ayıptır ayıp. Eğer buna bölmek diyorsan git 81 ili dolaş" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İzmir İl Teşkilatı'nın düzenlediği yemeğe katıldı. Başbakan, burada yaptığı konuşmada, başlattıkları demokratikleşme sürecinin önemine dikkat çekerek şunları söyledi: "Başlattığımız bu sürece engeller koymaya çalışanlar olacaktır. Nitekim oluyor. Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünden, kardeşliğinin pekişirmesinden, ülkemizin ve milletimizin huzur ve refhından rahatsız olanlar çıkacaktır. Nitekim çıkıyor da. Türlü provokasyonlar sahnelenmeye başlandı. Haddi aşan açıklamalarla, hukuku çiğneyen açıklama ve girişimlerle futbolu dahi tahriklere alet edecek tavırlarla süreci baltalamak isteyenler çıkıyor."

Zor bir süreçten geçildiğine dikkat çeken Erdoğan, süreci muhakkak sonuca ulaştıracaklarını anlattı. Türkiye'nin, sorun olan alanlarını azaltması gerektiğini ifade eden Erdoğan, "Doğu ve Güneydoğu'da var olan bazı sorunlar var. Ülkemizin batısında, kuzeyinde, güneyinde, doğusunda var olan sorunlar var. Alevi vatandaşlarımızın sorunlarıyla, azınlıkların sorunlarıyla, çeşitli etnik unsurların, aklınıza ne gelirse hepsinin sorunları var. Türkü, Arvnavutu, Boşnağı, Lazı, Romanı hepsinin sorunları var. Ermeni meselemiz var. Bu sorunları yok farzedebilir miyiz. Bunları çözmek, başta hükümet olarak bizim. Ama biz ne diyoruz. Bu, bir devlet projesi olarak ele alınmalı. Bunun munhatabı kim, millet. Millet olarak bunu ele almalıyız. Bu, Türkiye'yi bölmektir diyorlar, ayıptır ayıp. Eğer bu bir bölmekse git 81 vilayeti dolaş." diye konuştu.

Başbakan, hafta sonunda yapacakları üçüncü olağan büyük kongreye hazırlanırken, halka hizmetin hakkıyla yerine getirmenin huzuru içinde olduklarını söyledi. Milletten aldıkları görevi hakkıyla yerine getirdiklerini belirten Erdoğan, önlerine çıkarılan tüm engelleri demokrasi ve hukuk çerçevesinde sabırla, soğukkanlılıkla metanetle geride bıraktıklarını ifade etti. Erdoğan, "Milletin iradesini gaspetmeye, hukuk devletini çiğnemeye niyetlenmiş, illegal örgütlenmeye, çetelere, mafyaya; yılmadan, yorulmadan, asla geri adım atmadan kararlı bir mücadele verdik" şeklinde konuştu.

Başbakan; eğitim, sağlık, adalet, emniyet, ekonomi, ulaştırma, enerji gibi birçok alanda Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdıklarını söyledi. Pek çok alanda yeniliklere imza attıklarını vurgulayan Erdoğan, tarihin en köklü reformlarını bu dönemde gerçekleştirdiklerini belirtti. Görevde kaldıkları yedi yılın her bir saatini, dakikasını, her bir anını millete hizmet aşkıyla geçirdiklerini anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Hiç bir zaman milletimizin yüzünü yere baktırmadık, yere eğdirmedik. Hiç bir zaman milletimizin onurunun çiğnenmesine müsamaha göstermedik. Türkiye'nin başını dik tuttuk. Cumhuriyetimize de demokrasiye de laikliğe de sosyal hukuk devleti ilkesine de aynı sosyal sorumlulukla eşit ölçüde sahip çıktık. Hepsini aynı kıymette bildik. Hepsinin bu ülke için, bu millet için birleştirici bir çimento, bütünleştirici harç vazifesi gördüğünü savunduk."

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?