banner39

Erdoğan: Türkiye bir numaralı partner

Süddeutsche Zeitung gazetesine makale yazan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Türkiye, değişimin sembolüdür' dedi.

Arşiv 10.02.2008, 09:28 10.02.2008, 09:28
Erdoğan: Türkiye bir numaralı partner

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'nin artan değeri, sadece Orta Doğu ile kısıtlı değil. Balkanlarda, Karadeniz ve Akdeniz bölgesinde, ayrıca Afganistan, Pakistan, Orta Asya ve Afrika'da da Türkiye, bir numaralı partner ve istikrarla olumlu değişimin bir ara bulucusu haline gelmiştir" dedi.

Erdoğan, Alman "Süddeutsche Zeitung" gazetesi için "Türkiye, değişimin sembolüdür" başlığıyla yazdığı makalede, coğrafi konumunun, global güvenlik için bir tehdit oluşturmaması gereken Orta Doğu bölgesinde Türkiye'yi, bu bölgedeki krizlerin çözümünde etkili Batılı bir stratejinin, merkezi aktörlerinden biri konumuna getirdiğini kaydetti.

Türkiye'nin, değişen ve huzursuzluklarla çalkalanan Orta Doğu'daki rolünün Batıya yönlenmesine bağlı olduğunu kaydeden Erdoğan, çoğu Müslüman olan halkıyla demokratik ve laik bir ülke olan Türkiye'nin, serbest pazar ekonomisi prensiplerinin ve reformların uygulanmasında olağanüstü tecrübelere sahip olduğunu belirtti.

Türkiye'nin dünyada İslamiyet, demokrasi ve modernliği birbiriyle bağdaştırabilen ender ülkelerden, hatta bu konuda tek ülke olduğunu ifade eden Erdoğan, Orta Doğu ülkeleriyle olan ortak tarihi nedeniyle Türkiye'nin barış ve iş birliği için özel bir motivasyona da sahip olduğunu kaydetti.

Erdoğan, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması çabalarında aktif rol üstlenen Türkiye'nin, bölgedeki istikrar ve barış için çok büyük bir öneme sahip olduğuna dikkati çekti.

Bölücü terör örgütünün Kuzey Irak'ın kuzeyindeki dağlık bölgelerde güvenli bir sığınma yeri bulmasının ise sürekli bir şekilde tartışmalara yol açtığını belirten Erdoğan, bölücü terör örgütünün, Türkiye ve bölge için ciddi bir tehdit oluşturduğunun altını çizdi. Erdoğan, bu nedenle Türkiye'nin ABD ve Avrupalı müttefikleri, ayrıca Irak merkezi yönetimiyle birlikte bu bölücü örgüt yuvalarına karşı haklı eylemlerde bulunduğunu hatırlattı.

Başbakan Erdoğan, "Ortak hedefimiz, tüm Iraklı gruplara yardım etmek ve BM'nin denetiminde bir uzlaşma bulmak olmalıdır" ifadesini kullandı.

Erdoğan yazdığı makalede, "Aynı zamanda AB de Türkiye ile birlikte, bugüne kadar hayal ettiği gibi gerçek bir global aktör olacaktır" ifadesini kullandı.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?