banner39

Erdoğan: Türkiye toparlanmanın eşiğinde

Başbakan Erdoğan, "Üretim ve istihdamı birinci öncelik olarak görüyoruz, buna göre adım atıyoruz" dedi.

Arşiv 06.06.2010, 21:57 06.06.2010, 22:23
Erdoğan: Türkiye toparlanmanın eşiğinde

 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Türkiye'nin, kriz sonrası derlenip toparlanma, kayıplarını telafi etme ve asıl önemlisi çok daha büyük hedeflere kilitlenmenin eşiğinde bulunduğunu belirterek, "Hükümet olarak sanayinin, birikimin, yatırımların önünü açmak noktasında tüm imkanları seferber ettik. Burada bir bariyer oluşturmak, asla... Oluşturanları da tasfiye ettik" dedi.

Borusan Holding'in Gemlik'teki tesislerinin açılışında konuşan Erdoğan, şirketin Gemlik'te yaptığı toplam 450 milyon dolar tutarındaki yatırımın, heyecanlarını artırdığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, 6 liman vinci ile birlikte bu yatırımın 560 milyon dolara yükseldiğine işaret ederek, Türkiye'nin yeni bir yatırım, ihracat ve istihdam atağının eşiğinde olduğu bir dönemde gerçekleştirilen bu yatırımın anlamının çok daha farklı ve önemli olduğunu söyledi.

Ekonomik krize de değinen Erdoğan, dünyada ekonomik bir kriz yaşandığını ve yaşanmaya devam edildiğini anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye olarak bu krizi en az sıkıntı ile atlattığımızı, krizin bir teğet olarak geçtiğini, geçeceğini pek çok kez söyledim. Biz hükümet olarak üretim ve istihdamı birinci öncelik olarak görüyoruz ve her adımımızı buna göre atıyoruz. Türkiye'nin dış politikada ortaya koyduğu derinlikli ve geniş vizyonun da yatırımcılarımızın ufkunu açtığına inanıyorum."
 

"YOLSUZLUK OLSA BUNLARI BAŞARABİLİR MİYDİNİZ?"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hidroelektrik enerji santralleri yatırımlarının devam ettiğini anımsatarak, "Allah aşkına hidroelektrik santralleri yeni mi icat oldu? Niçin bunların yapımı zamanında çok ağır bir biçimde seyrediyordu?" dedi.

Rüzgar enerjisine verdikleri öneme de işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda rüzgar santralleri adeta ülkemizi süsleyen rüzgar gülleri gibi. Yenilenebilir enerjide Türkiye'nin değişik yerlerinde bunları görüyorsunuz ama bunlar bizden önce maalesef yoktu. Doğal gaz çevrim santralleri ile övünen bir mantık ülkemizde egemendi. Türkiye'nin enerji programında yüzde 52'sini doğal gaz çevrim santrallerinden elde ediyordu, onun da işletme maliyetleri maalesef çok çok yüksekti. Doğal gaz fiyatları ne kadar artarsa, siz o fiyattan satmak durumundasınız, vatandaşa ucuz enerji satamazsınız, öyle bir durumdaydı. Ama şimdi attığımız yeni adımlarla inşallah bu rakamlar daha da aşağıya düşecek."

Türk Hava Yolları'nın (THY) zarar eden bir şirketken kar eder hale geldiğini vurgulayan Erdoğan, "Konuşuyorlar, 'yolsuzluk, yolsuzluk, yolsuzluk' diye. Yolsuzluk olsa bunları başarabilir miydiniz? Bu adımları mı atabilirdiniz, bu yatırımları mı yapabilirdiniz?" dedi.

Başbakan Erdoğan daha sonra Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, Devlet Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Borusan Holding yetkilileri ile birlikte kurdeleyi keserek tesislerin açılışını gerçekleştirdi.


Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?