Erdoğan 'Türkiye'de nükleer takas için' İran'a gitti

Başbakan Erdoğan, "İran'a giriş nedenim takasın Türkiye'de gerçekleşmesi içindir" dedi.

Erdoğan 'Türkiye'de nükleer takas için' İran'a gitti

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, takasın Türkiye'de olma ihtimali nedeniyle İran'a gittiğini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı basın toplantısında bir gazetecinin, "İran temasları sırasında Türkiye'nin bu takasta istasyon olması açıklaması gelecek mi?" şeklindeki sorusuna, "Zaten gidiş nedenim o, yani takas Türkiye'de olacaksa biz de buraya gelelim dedik. Ve buna yönelik metne de bunun dercedildiğine yönelik haber geldi. Ve bunun için oraya gidiyoruz." dedi.

Aksi takdirde oraya gitmesine gerek olmadığını belirter Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dışisleri Bakanımız, orada gerekli çalışmaları yaptılar. İran'ın bu nükleer programına yönelik Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin dün itibariyle yaptırımlara yönelik bir adımı atması söz konusuydu. Görüşmelerimizin neticesinde bu biraz ertelendi. Şimdi atılacak bu adımlarda, öyle temenni ediyorum ki, bu sıkıntaları aşma fırsatını da inşallah buluruz."

Takas önerisinin özü
5+1’in sunduğu öneri, İran’ın düşük oranda zenginleştirdiği uranyumu yurtdışına (Rusya ile Fransa) gönderip bir yıl bekledikten sonra yüksek oranda zenginleştirilmiş nükleer yakıt çubuğu olarak geri almasına dayanıyor. Öneriyi prensipte kabul eden Tahran, bir kerede tüm uranyumunu vermeye, takasın yurtdışında yapılmasına ve bir yıl beklemeye itiraz ediyor. Türkiye ile Brezilya’nın önerisi ise, İran’ın uranyumunun Türkiye gibi güvendiği bir ülkede depolanması, buradan aşama aşama yurtdışına gönderilmesi ve yakıt takasının Türkiye’de yapılmasını içeriyor.

Amerikalı yetkililerin “İran için son şans, yoksa yaptırım çıkacak” uyarısı eşliğinde dün Tahran’a ilk çıkarmayı Brezilya Devlet Başkanı 300 kişilik heyetle yaptı. Önceki gün İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki’den acil kodlu telefon alan Davutoğlu da önceki geceden Tahran’a gidip dün Muttaki ve Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim’le takasa ilişkin ortak formülü ele aldı.

Lula’ya teşekkür

Lula, kendisini havaalanında karşılayan Ahmedinecad’ın yanısıra her konuda son sözü söyleme yetkisine sahip dini lider Ayetullah Ali Hamaney’le de görüştü. Brezilya lideri görüşmelerin ardından “Anlaşmaya ulaşma umudu arttı” derken, heyetinden biri “İyimseriz. Pazartesi günkü görüşmelerin bitmesine dek beklememiz lazım” bilgisini verdi. Ancak Ahmedinecad, sitesinden Lula ile görüşmesini aktarırken, nükleer meseleye hiç değinmedi. İran lideri, “Brezilya Devlet Başkanı’na İranlıların haklarını koruma ve dünyanın düzeltilmesi yönünde takındığı tavır için teşekkür ederiz. Gerçek şu ki, dünyanın medya, ekonomik ve siyasi merkezlerine hükmeden bazı ülkeler, diğerlerinin ilerlemesini istemiyor. Ama biz birlikte bu gayri adil şartları aşıp değişiklik yapabiliriz” dedi.

Lula, “İran ile bağları stratejik addediyor ve ülkelerin birbirlerinin yardımıyla daha güçlü harekete inanıyoruz. Dünyanın demokratik idaresi için Güvenlik Konseyi’nde yapısal değişikliğe gidilmesi hayati önemde ve ciddiyettedir. İran Dünya Ticaret Örgütü üyesi olmalıdır” karşılığını verdi. Hamaney de Batılı güçlerin Lula’nın İran ziyareti yüzünden çıkardığı ‘gürültüyü’ eleştirip “Amerika’nın başını çektiği hakim güçler bağımsız ülkeler arasındaki işbirliğinden çok mutsuz” dedi. 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 07:24
banner53
YORUM EKLE

banner39