banner39

Erdoğan: Türkiye'nin ekonomik yapısı güçleniyor

Başbakan Erdoğan, Türkiye ekonomisindeki hızlı büyümenin devam ettiğini belirtti.

Arşiv 10.06.2010, 20:45 10.06.2010, 20:45
Erdoğan: Türkiye'nin ekonomik yapısı güçleniyor


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ekonomik yapısının güçlendiğini bildirdi.
Yatırım Danışma Konseyi toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, konsey üyelerinin Türkiye'nin güçlenen ekonomik yapısını teyit ettiğini, hükümetin kararlı politikaları sayesinde küresel dalgalanmaları en iyi yöneten ülkeler arasında yer aldığını bir kez daha vurguladıklarını söyledi.

Toplantıda, Türkiye'nin bu zor dönemi özellikle kamu maliyesinde ciddi bir bozulma yaşanmadan ve finans sektörüne hiçbir müdahalede bulunma gereği hissetmeden atlatmasının da ifade edildiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Uluslararası kuruluşlar tarafından sürekli yukarı pozitif büyüme toplantıda gündeme geldi. Türkiye ekonomisindeki hızlı büyümenin yatırım ortamına büyük katkı sağlayacağı ifade edilmiştir. Toplantıda elbette Türkiye'nin yatırım ortamı da bütün boyutlarıyla ele alınmıştır. Yatırım ortamının iyileştirilmesi çalışmalarında gösterdiğimiz performansı da değerlendiren konsey üyeleri hükümetin başarılı çalışmalarından duydukları memnuniyeti ifade etmişlerdir."

Başbakan Erdoğan, konsey üyelerinin aynı zamanda bazı önemli tavsiyelerde bulunduklarını dile getirerek, bu önemli tavsiyelerin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da titizlikle yakından takip edileceğini ve uygulamaya konulacağını söyledi.

İşgücü piyasasının daha esnek hale gelmesi, gümrük süreçlerinin hızlandırılması ve KOBİ'lerin finansmana erişimi imkanlarının artırılması gibi konularında halihazırda hükümet tarafından yürütülen yatırım ortamının çalışmalarının da ele alındığını ifade eden Erdoğan, bu çalışmaların önümüzdeki dönemde süratle ilerletileceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, toplantıya katılan uluslararası iş dünyasının temsilcilerine ve daveti kabul ederek konseye katılım sağlayan, çalışmalarda destek olan konuklara teşekkür etti.

Erdoğan, bir soru üzerine, doğrudan yatırım noktasında geçen yıl 7,7 milyar dolar gibi Türkiye'ye yatırım girişi olduğunu, bu yılki beklentinin, bunun üzerinde olacağı istikametinde bulunduğunu belirterek, bu yöndeki çalışmaları özel sektör ve Yatırım Ajansı ile birlikte yoğun bir şekilde devam ettirdiklerini kaydetti. 

 

Kaynak : AA

 
 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?