banner39

Erdoğan: Türkiye'nin kaybedeceği hiçbir şeyi yoktur

AB üyesi ülkelerin Türkiye'yi aralarına katmadıklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, Çok açık söylüyorum, Türkiye'nin kaybedeceği hiçbir şeyi yok dedi.

Arşiv 25.03.2008, 22:36 25.03.2008, 22:36
Erdoğan: Türkiye'nin kaybedeceği hiçbir şeyi yoktur

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Avrupa Birliği üyesi ülkeler, Türkiye'yi aralarına katmadılar. Çok açık söylüyorum, Türkiye'nin kaybedeceği hiçbir şeyi yoktur" dedi.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nde öğrencilere hitaben bir konuşma yapan Erdoğan, Türkiye ve Bosna- Hersek'in kültürel ve tarihi bağlarla birbirine sıkı sıkıya bağlı iki dost ülke olduğunu söyledi.

Demirperde ülkelerinin önemli bir bölümünün kalkınma yolunda önemli ilerlemeler kaydettiklerini ve Avrupa Birliği'ne üye ya da aday ülke haline geldiklerini anlatan Erdoğan, Bosna-Hersek'in bu rekabet ortamının dışında kalmasını kimsenin isteyemeyeceğini söyledi.

Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerine başladığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Yolumuz uzun, biliyoruz. Uzun ince bir yolun olduğunu da biliyoruz. Kararlıyız, er veya geç bunu başaracağız. Şu anda biz bildiğiniz gibi Medeniyetler İttifakı'nın çalışmasını sürdürüyoruz ve diyoruz ki Medeniyetler İttifakı'nın dünyadaki en önemli adresi Avrupa Birliği olmalıdır. Çünkü AB içerisinde halkı Müslüman olan tek ülke Türkiye olacaktır ve bir buçuk milyarlık İslam Dünyası ile Batı Dünyası arasında köprü olabilecek tek ülke Türkiye'dir. Bu bakımdan Türkiye'nin AB'ye girmesi gereklidir. Aksi taktirde kaybeden onlar olacaktır."

Konuşmasında Türkiye'deki ekonomik gelişmelerden örnekler de veren Başbakan Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin iç ve dış borcunun toplam 240 milyar dolar olduğunu söyledi.

Enflasyonu da yüzde 30'lardan yüzde 8 seviyesine düşürdüklerini anlatan Erdoğan, kişi başına milli geliri 10 bin doların üzerine çıkarmayı amaçladıklarını vurguladı.

Erdoğan, "10 bin doları aştıktan sonra Türkiye'yi tutana aşk olsun. Gümbür gümbür gideceğiz her alanda. Başaracağız, çoğu gitti azı kaldı" diye konuştu.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?