banner39

Erdoğan: Türkiye'nin önceliği AB tam üyeliği

Erdoğan'dan İspanyol El Pais gazetesine yaptığı açıklamalarda reform sürecini de değerlendirdi

Arşiv 06.04.2009, 16:16 06.04.2009, 16:16
Erdoğan: Türkiye'nin önceliği AB tam üyeliği

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye, laiklik, demokrasi ve İslam'ın birlikte yaşayabildiğini gösteriyor" dedi.

Başbakan Erdoğan, İspanya'nın yüksek tirajlı sol görüşlü gazetesi El Pais'e verdiği röportajda, "Türkiye'nin önceliğinin AB'ye tam üyelik olduğunu" belirterek, şunları kaydetti:

"Bugün, Türkiye'nin başlıca ticari ortağı AB'dir. Yani entegrasyon, AB iç pazarının genişlemesine hizmet edecek ve AB'nin daha geniş bir bölgeye açılımını kolaylaştıracaktır. Sınırlarında barış ve istikrar olan bir bölge yaratılmasını sağlayacaktır. Türkiye, laiklik, demokrasi ve İslam'ın birlikte yaşayabildiğini gösteriyor."

Başbakan Erdoğan, Türkiye'de son yıllarda yapılan reformlarla Anayasa'nın üçte birini değiştirdiklerini ifade ederek, "En önemli ve en büyük değişim, düşünme tarzlarının değişmesi oldu. Reformların, Türk halkının düşünme tarzını değiştirmesinden özellikle memnuniyet duyuyorum. Türk halkı, değişimin gerekliliğine daha bilinçli bakıyor ve bunu destekliyor" dedi.

Erdoğan, "Uzun zamandır reformlar yukarıdan aşağıya yapılırdı, ama artık aşağıdan yukarıya olan bir süreç var. Reformlar Türk halkında köklü değişiklikler yaptı" diye konuştu.

Medeniyetler İttifakı girişiminin hedeflerinden birinin dünyada toleransı ve dayanışmayı teşvik etmek olduğunu söyleyen Erdoğan, bu anlamda Türkiye'nin AB'ye katılımının, "ortak değerlerin güçlenmesine, karşılıklı anlayışın artmasına, dünyamızı bölen çizgilerin ortadan kaldırılmasını sağlayacak bir kültürler arası diyaloğun kurulmasına yardımcı olacağını ve AB'nin daha iyi anlaşılmasını kolaylaştıracağını" kaydetti.

Erdoğan, "Türkiye'nin yaşadığı bölgede güçlü bir demokrasi ve sağlıklı bir ekonomi oluşturulmasının, güvenlik ve istikrar yaratacağına inandığını" belirtti.

Küresel ekonomik krizle ilgili "Mevcut kriz, reel ekonomimizi de etkilemeye başladı. Farklı boyutlarda ve benzersiz olan bir kriz, herkes için bir meydan okumadır" diyen Erdoğan, "Bu mücadelede birlik olmamız gerekmektedir" mesajını verdi.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?