Erdoğan: Türkiye'nin onuruna yakışanı yaptık

Başbakan Erdoğan, Arjantin gezisini iptal edilmesi konudunda Şili'de açıklama yaptı.

Erdoğan: Türkiye'nin onuruna yakışanı yaptık


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Arjantin gezisini iptal etmesiyle ilgili olarak, "Türkiye'nin onuruna yakışan neyse bunu yapmak durumundaydık. Bunu yaptığımıza inanıyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, Güney Amerika gezisine katılan iş adamlarıyla Hyatt Oteli'nde bir araya geldi.

İş adamlarına seslenen Erdoğan, Brezilya'nın ardından Arjantin'i ziyaret edeceğini, ancak bu gezinin iptal edildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:
"Arjantin gezisi daha önce planlanmıştı. Görüşülmüş, konuşulmuş mutabakatla belirlenmiş, Buenos Arines'te malum Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bir büst yapılması, ilgili bakanlıklar arasında mutabakata varılarak karara bağlanmıştı. Son 2-3 gün içerisinde Buenos Arines'te ciddi bir Ermeni lobisi var ve 200 bin civarında bir nüfusu olduğu da söyleniyor. Bunların da yoğun baskıları neticesinde, tabii orada otonom yönetim var. Yani olay merkezi yönetime bağımlı, kayıtlı değil. Değiştiremediklerini ifade edecek kadar da oradaki bu durumu, kendileri bize telefonla Cumhurbaşkanı şahsımı aradı ve bunları anlattı. Biz tabi kendilerine bazı şeyleri söyledik. Durum böyleyse bizim Arjantin'e gelmemiz mümkün değil. Arjantin'e gelemeyeceğiz dedik.

Kendileri bize alternatifler sundular. Biz onlara bu alternatifler bunun yerini doldurmuyor dedik. Aramızda da arkadaşlarımızla değerlendirmemizi yaptık. Değerlendirmeyi yaptıktan sonra da Arjantin'i programdan böylece çıkarmış olduk.
Tabi belli alışkanlıkları olabilir, ama biz alışkanlıkların dışında Türkiye'nin onuruna yakışan, yaraşan neyse bunu yapmak durumundaydık. Ve bunu yaptığımıza inanıyoruz. Ve bu kararımızı alarak hemen Şili'ye hareket edelim dedik."
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 12:26
banner53
YORUM EKLE

banner39