banner15

Erdoğan Tuzla'da ilk kaynağı yaptı

Başbakan Erdoğan, "Yeni Tip Karakol Botu Projesi" kapsamında inşa edilecek botların töreninde ilk kaynağı yaptı.

Erdoğan Tuzla'da ilk kaynağı yaptı

Tuzla'daki Tersanesi'nde, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için ilk defa muharip bot inşaa edilecek.

16 gemiden oluşan "Yeni Tip Karakol Botu Projesi" kapsamında inşa edilecek botların ilk kaynak töreni, Tuzla Dearsan Tersanesi'nde yapıldı. Törene; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer davetliler katıldı.

Başbakan Erdoğan törenin yapılacağı tersaneye botla geldi. Başbakan Erdoğan'ı yapımı devam eden geminin üstünde bekleyen işçiler, Erdoğan'ın gelmesi ile birlikte sevinç tezahüratlarında bulundu. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için yapılacak botlar, özel sektör tersanelerinde inşa edilen ilk muharip bot olma özelliğini taşıyor.

Konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dearsan Yönetim Kurulu Başkanı Baki Gökbayrak'ın yeni tip karakol botlarının ilk kaynağını yaptı.

Dearsan Tersanesi'ndeki törende konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, burada inşa edilecek yeni tip karakol botları ile RMK Tersanesince inşa edilecek Sahil Güvenlik arama kurtarma gemilerinin ilk kaynak törenlerinin gerçekleştirileceğini söyledi.

Gönül, ''Bu iki proje kapsamında, ülkemizde ilk defa muharip askeri gemilerin inşasının tamamen Türk özel sektör tersaneleri tarafından projelendirme aşamasından denize indirmeye kadar ana yüklenici olarak gerçekleştirilecek olması çok önemlidir'' dedi.

Cumhuriyet'in ilk yıllarında donanmanın çoğunlukla askeri yardım programları çerçevesinde teşkil edildiğini belirten Gönül, askeri tersanelerin kurulmasının ardından 1960'lı yıllarda ''Berk'' ve ''Peyk'' adlı iki refakat muhribinin milli imkanlarla inşa edildiğini anlattı.

Askeri gemi projelerinde çoğunlukla yabancı bir ülkeye ait geminin birebir olarak Türkiye'de inşa edildiğini kaydeden Gönül, bugünkü projeyle bir Türk tasarımı geminin inşa edileceğini anımsattı.

Yerli gemi inşasına ilişkin projelere de anlatan Gönül, ''Dearsan tarafından tamamen milli olarak tasarlanan yeni tip karakol botlarımız, yüksek güvenilirliğe ve az bakım ile idame edilebilir niteliklere sahip olacaktır. Botların komuta kontrol ve elektronik sistemleri Habersan ve Aselsan firmaları tarafından, stabilize silah sistemleri ise Aselsan tarafından tasarlanarak botlara entegre edilecektir. Proje kapsamında üretilecek botlar tekne, makine, elektrik dizaynı, imalat, inşaat ve montaj açısından Türk Loydu tarafından sertifikalandırılacaktır'' diye konuştu.

Gönül, botların başarıyla inşa edilmesinin Dearsan şirketine askeri gemi inşa sanayinde önemli bir yer kazandıracağını dile getirerek, savunma sanayinin pek çok alanından milli tasarım ürünlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmeye başladığını anlattı.

Bakan Gönül, şunları kaydetti:

''Savunma sanayi sektörümüzün cirosu 2007 itibariyle tarihinde ilk kez 2 milyar doları aşmış, ihracatı ise 420 milyon dolar seviyelerine yükselmiştir. Bundan sadece 5 yıl önce sektörün cirosunun 800 milyon dolar seviyelerinde gerçekleşmiş olduğu hatırlanırsa, gelinen aşamayı daha iyi değerlendirebiliriz. Sektör performansının en önemli göstergesi olarak kabul edilen TSK ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanma oranı 2003'te yüzde 25 seviyelerinde iken, 2007'de yüzde 41,6 olarak gerçekleşmiştir. Ulaşılan bu seviyeyle 2011 yılı için yüzde 50 olarak tespit ettiğimiz hedefe ulaşılacağı yönündeki inancımız teyit edilmektedir.''

ASKERİ GEMİ İNŞASI KONUSUNDA DÖNÜM NOKTASI

Dearsan Gemi İnşaat Sanayi AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Baki Gökbayrak da özel sektör tersanelerinde inşa edilen ilk muharip geminin kaynak töreninde bulunmanın gururu içinde olduklarını dile getirerek, gemi inşa sektörünün askeri gemi inşasına ilgisinin giderek arttığını ve bugün ilk adamı atılan projeyle Türkiye'de askeri gemi inşası konusunda bir dönüm noktası yaşandığını ifade etti.

Gökbayrak, firma olarak sadece TSK'ya değil, yurt dışına da ihraç edilebilecek bir ürün meydana getirdiklerini belirterek, tasarladıkları geminin dünya pazarlarında aranılan bir ürün olacağına inandıklarını söyledi.

Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar da bugün askeri gemi projelerinde yeni bir dönemin başladığını; projede 150 mühendisle, 850 nitelikli işçinin yer alacağına kaydetti.

Konuşmaların ardından, Başbakan Erdoğan kürsüye davet edildi. Erdoğan, yeni tip karakol botunun ilk kaynağını yaptı ve ''Hayırlı olsun'' dedi.

Erdoğan'ın ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç da kaynak yaptılar.

Törende daha sonra Baki Gökbayrak tarafından Başbakan Erdoğan'a ve törene katılanlara plaket sunuldu.

Törende, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman ile çok sayıda davetli yer aldı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 19:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35