Erdoğan ve Ahmedinejad, telefonda görüştü

Başbakan Erdoğan ve İran lideri Ahmedinejad, uranyum takası meselesini telefonda tekrar ele aldılar

Erdoğan ve Ahmedinejad, telefonda görüştü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın uranyum takası anlaşmasıyla ilgili gelişmeleri, telefon görüşmesinde ele aldıkları bildirildi.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın bildirdiğine göre, görüşmede Ahmedinejad, anlaşmayı siyasi ve uluslararası arenada yeni bir dönemin başlangıcı ve uzlaşma için ileri atılmış güçlü bir adım olarak değerlendirdi.

Türkiye ve Brezilya'nın rolünü ''tayin edici'' olarak nitelendiren Ahmedinejad, dünya meselelerinde adilane ve yapıcı işbirliği için dost ve kardeş ülkelerle birlikte çalışılacağını söyledi.

Ahmedinejad, bütün ülkelerin barışçıl amaçlı nükleer enerjiden yararlanması ve hiçbir ülkenin nükleer silahlara sahip olmaması konusunda uluslararası uzlaşmaya varılması temennisini Başbakan Erdoğan ile paylaştı.

Başbakan Erdoğan ise uranyum takası anlaşmasına ilişkin bazı ülkelerin liderleriyle yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi.

Anlaşmayla ilgili dünya liderleriyle görüşmelerin ve müzakerelerin süreceğini belirten Erdoğan, bu konuda İran tarafıyla da temas halinde olunacağını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, uranyum takası anlaşmasının uluslararası kamuoyu tarafından önemli bir fırsat olarak kabul görmesi için Türkiye'nin çabalarının süreceğini Ahmedinejad'a iletti.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2010, 11:47
banner53
YORUM EKLE

banner39