banner39

Erdoğan ve Başbuğ görüştü: Bedelliye vize çıkmadı

Başbakan Erdoğan Genelkurmay Başkanı Başbuğ görüşmesinde 'bedelli' askerlik için şartların oluşmadığı belirtildi.

Arşiv 23.04.2010, 17:59 23.04.2010, 20:53
Erdoğan ve Başbuğ görüştü: Bedelliye vize çıkmadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Bedelli askerlik umudu taşıyan binlerce genç, Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ arasındaki görüşmeyi bekliyordu. Ancak görüşmeden bedelli askerliğe vize çıkmadı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ bedelli askerliği görüşmek için bir araya geldi. Görüşme sonrası Başbakanlık'tan "bedelli askerlik için uygun şartlar oluşmadı" açıklaması geldi.

İlker Başbuğ ile haftalık olağan görüşmesi saat 17.30’da başladı. Bedelli askerlik konusunu ele alan Başbakan Erdoğan ile Org. Başbuğ'un görüşmesi 2 saat 15 dakika sürdü.

Görüşmeye ilişkin açıklama, Başbakanlık'tan geldi.

Yapılan açıklamada, ''Sayın Genelkurmay Başkanı'nın verdiği bilgiler doğrultusunda, yıl içinde askere gelen yükümlü sayısının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacını karşılamaması ve terörle mücadele üzerinde olumsuz etkilere neden olacağı gerekçesiyle, bedelli askerlik sistemi için uygun şartların oluşmadığı değerlendirilmiştir'' denildi.

Başbakan Erdoğan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in verdiği resepsiyonda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile görüşmesinden sonra Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada belirtilen ''Askerlik sistemine ilişkin yeni yapısal düzenlemelerin'' neler olduğunun sorulması üzerine, şöyle konuştu:

''Şu anda çalışma yapılacak, çok çeşitlilik var. Bunların üzerinde duracaklar ve bunları daha sade bir hale getirmek için çalışma yapılacak. O çalışma neticelendikten sonra açıklama yapılır. Şimdi bu tür açıklamalar tabii bir neticeye kavuşmadan yapılırsa doğru olmaz.''

Başbakan Erdoğan, ''Bedelli askerlik tamamen gündemden kalktı diyebilir miyiz?'' sorusu üzerine, ''Yoo, şu anda terörle bağlantılı biraz da...'' dedi.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?