banner39

Erdoğan ve Gül'e tankla suikast planı

Ergenekon ikinci iddianamesinde Gül ve Erdoğan'ın, 30/ Ağustos'ta tanklarla öldürülmesine yönelik plan da yer aldı.

Arşiv 03.04.2009, 09:52 03.04.2009, 11:25
Erdoğan ve Gül'e tankla suikast planı


Savcı, "Tutuklu teğmenlerin resmi geçit sırasında tankları eylem için kullanmayı düşündükleri telefon görüşmelerinde tespit edilmiştir" dedi.

Habertürk'ün haberine göre 2. iddianamesinde, 2. karargah evleri organizasyonu ile TSK'ya sızan zanlıların 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'a yönelik eylem hazırlığı yaptıkları ileri sürüldü. İddianamede, tutuklu teğmenlerin resmi geçitteki tank veya tankları eylemde kullanmayı düşündüklerinin telefon konuşmalarıyla belirlendiği yer aldı. Savcının mütaalasında, tutuklu teğmenler Erdoğan ve Gül'ü tıpkı Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat gibi resmi geçit töreni sırasında öldürmeyi planladıkları iddia ediliyor.

SAVCININ MÜTALAASI

İddianamede, tutuklu sanıklar Kemal Aydın ve Neriman Aydın ile bağlantıları tespit edilen bazı TSK mensubu muvazzaf teğmenlerin faaliyetlerine de yer verildi. İddianamede, tutuklu teğmen Mehmet Ali Çelebi ve Noyan Çahkuşu'nun faaliyetleri şöyle belirtildi:

Şüpheliler Kemal Aydın, Neriman Aydın ve Durmuş Ali Özoğlu'nun Ergenekon Terör Örgütü'nün hedeflerini gerçekleştirme amacıyla hayati derecede önem verdikleri Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sızabilmek için bir kısım Harp Okulu öğrencilerine çeşitli şekillerde ulaşarak örgüte kazandırdıkları dosya kapsamıyla ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Çelebi ve Çahkuşu'nun, Kemal ve Neriman Aydın'a okul ve askeri öğrencilere ait istihbari nitelikte bilgi temin ettiği, bu çalışmaları nedeniyle örgütteki üstlerinin takdirini kazandığı, faaliyetlerinin deşifre olmaması için çalışmalarını gizlice yürüttüğü, kendi aralarındaki örgütsel irtibatı sağlamak için sivil kişiler aracılığıyla temin ettikleri isim ve yer kaydı bulunmayan özel cep telefonu hattı kullandığı ve bunu diğer arkadaşlarına da sağlamaya çalıştığı,

Şüphelilerin, askeri okul içinde örgüt faaliyetlerini hücre tipi yapılanma şeklinde sürdürdüğü, oluşan hücre yapılanmasında tüm örgüt üyelerinin bir birlerini tanımadıkları, Aydın kardeşler ve Özoğlu'nun talimatları doğrultusunda örgüt üyelerini öncelikle komando olmaya ve daha sonra bu özelliklerinin yardımıyla özel Kuvvetler Komutanlığı'na sızmaya teşvik ettiği anlaşılmaktadır.

Şüpheli Çelebi'nin diğer şüphelilerle aralarında geçen konuşmalarda Ergenekon'un hedeflerinden olan "Yasama ve Yürütme" organını cebren ortadan kaldırmanın bir gereği olarak sürekli siyasi konularda yorum ve değerlendirmeler yaptığı, bu bağlamda terör örgütünün kendi görüş ve düşüncelerine aykırı siyasi parti ve görüşlere karşı tahammülsüz, şiddet içerikli konuşmalar yaptığı, Çelebi'nin, oluşturulan ihanet içinde olduğu kabulünden hareketle karşı eylem ve yasadışı girişim arayışında olduğu, buna bağlı olarak şüpheli Çalıkuşu ile birlikte 30 Ağustos Zafer Bayramında Cumhurbaşkanı veya Başbakan'a karşı bir eylem planı hazırlığı içinde olduğu, bu çerçevede tören resmi geçidi sırasında geçitte kullanılan tankın veya tankların törende bulunan Cumhurbaşkanı veya Başbakan'a karşı vahim bir eylemde kullanmayı düşündüklerini ima ederek konuştuğu telefon konuşmalarıyla tespit edilmiştir.


 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?