banner15

Erdoğan ve Haşimi Irak'ı görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Tarık Haşimi ile ABD'nin Irak planını görüştü.

Erdoğan ve Haşimi Irak'ı görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Tarık Haşimi, çalışma yemeğinde bir araya geldi. Görüşmede, ABD'nin yeni Irak planı ele alındı.

Başbakan Erdoğan'ın Dolmabahçe çalışma ofisinde yapılan görüşmede, Irak'ta güvenlik ve istikrarın sağlanması, toprak bütünlüğü ve siyasal bütünlüğün korunmasına nasıl katkı yapılabileceği üzerinde duruldu.
 
Bu çerçevede, ABD'nin yeni ırak planı konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Görüşmenin bir diğer konusu ise etnik ve mezhep grupları arasında çatışmaların önlenmesi için alınacak tedbirlerdi.
 
Görüşmede ayrıca, Türkiye'nin Kerkük sorunuyla ilgili görüşleri ve terör örgütünün Irak'taki faaliyetlerine yönelik beklentileri bir kez daha vurgulandı.
 
ABD'nin yeni Irak stratejisini perşembe günü sabaha karşı açıklayan Başkan Bush, Irak'ta güvenliğin sağlanması için başta Bağdat olmak üzere bu ülkeye 20 binden fazla takviye Amerikan askeri göndereceğini bildirmişti.
 
Bush, yeni Irak stratejisini açıklarken, ABD'nin Irak'ta başarısız olması halinde Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün gibi bölge ülkelerinde radikalliğin artabileceği uyarısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48