Erdoğan ve Lula nükleer kriz için İran'a gidiyor

İran, Brezilya ve Türkiye'nin arabuluculuğunu kabul ettiğini duyurdu. Lula ile Erdoğan detayları görüşmek üzere Tahran'a gidecek

Erdoğan ve Lula nükleer kriz için İran'a gidiyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

New York’taki Nükleer Silahların Önlenmesi Anlaşması (NPT) konferansında meydanı ABD’ye bırakmayan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, bir taraftan yaptırımlara meydan okurken, diğer yandan Brezilya ve Türkiye’nin takipçisi olduğu uluslararası toplumla nükleer takasa hazır oldukları mesajıyla manevra yaptı.

Ahmedinecad Başbakan Tayyip Erdoğan ile Brezilya Devlet Başkanı Luiz Lula da Silva ile Tahran’da meseleyi görüşeceklerini duyururken, Tahran’dan da İran yönetiminin Brezilya’nın arabuluculuğunun kabul ettiği haberi geldi.

Türkiye’nin adının özel olarak ‘arabulucu’ diye geçmemesi dikkat çekti.

Fars Haber Ajansı'na göre konuya ilişkin öneri, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in telefon görüşmesinde ele alındı. Chavez'in Brezilya'nın önerisini Ahmedinejad'a ilettiği, İranlı liderin ise Tahran'da teknik konulara ilişkin müzakerelere hazır olduklarını ifade ettiği belirtildi.

Ancak Brezilya'nın, uranyum takasına ilişkin İran ve Batı arasında arabuluculuk teklifinde mi bulunduğu ya da yeni bir öneri mi sunduğu konusunda ise açıklama yapılmadı.

16 MAYIS'TA "KOORDİNELİ ZİYARET"

İran basınında yer alan haberlerde Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 16 Mayıs'ta İran'a gidecekleri ifade edildi.

Ajans adını vermediği kaynaklara dayandırarak, takasın en ciddi konuşulduğu yerin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetçileri gözetiminde İran-Türkiye sınırı olduğunu yazdı.

Öte yandan sabah saatlerinde İran basınında, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mehmanperest'in Trkiye ve Brezilya'nın önerisine sıcak baktığı yönünde haberler yer aldı.

"YENİ ÖNERİ"

Haberlerde Türkiye ve Brezilya'nın yeni ortak nükleer yakıt anlaşması önerdiği kaydedildi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, haftalık basın toplantısında, "Türkiye ve Brezilya ile yapılan son görüşmelerin, anlaşma için zemin hazırlayabilecek yeni bir formül ürettiğini" söyledi.

Yeni öneri konusunda ayrıntıya girmeyen Mihmanperest, Türkiye ve Brezilya'nın dışişleri bakanlarının ziyaretlerinin ardından iki ülke cumhurbaşkanlarının da gelecek hafta İran'ı ziyaret edeceğini belirtti.

Sürecin başından itibaren Brezilya ile yakın istişare içinde olduklarını belirterek, Türkiye'nin Brezilya ile birlikte yürüttüğü diplomatik çabaların olumlu yönde netice vereceğini ümit ettiğini kaydetti.

"Bizi sekiz yıl savaşa soktunuz!"

Öte yandan, önceki gün basın toplantısı düzenleyen İran lideri Ahmedinecad, "Bize, 31 yıldır yaptırım uygulanıyor. Bizi zorla Irak’la sekiz yıllık savaşa soktular. Bize karşı kimyasal silah kullandılar. Yaptırımlar İran’ı durduramaz. Dördüncü yaptırım paketi gelirse ABD-İran ilişkileri asla ilerlemez. Bizden çok ABD ve küresel ticaret zarar görür. Bu ABD Başkanı Barack Obama’nın radikal güçlere teslimiyeti anlamına gelir, ilişkileri ilerletme yolu kapanır, Bush zamanına dönülür. ABD uçurumdan düşmekte ısrarlıysa yapacak bir şey yok" şeklinde konuştu.

Ahmedinecad, Erdoğan ve Lula ile Tahran’da meseleyi ele alacaklarını belirterek, “Zaten yakıtımızı (yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum) üretiyoruz ama sırf iyi niyetimizi göstermek için bu değiş tokuşu yapacağız. Buna hazır olduğumuzu söyledik ve karşı taraf biraz samimiyet gösterirse açmazdan çıkabiliriz. Ama tek taraflı değiş tokuşu kabul edemeyiz. Bu konuda görüşmeye hazırız” ifadelerini kullandı.

İran lideri, ABD yönetiminin NPT gözden geçirme konferansıyla eşzamanlı olarak elinde 5 bin 113 nükleer savaş başlığı bulunduğunu duyurmasını da “Gerçi kimileri 10 bin, kimileri 30 bin savaş başlığından bahsediyor. Bu doğruysa bile 5 bin bomba gurur verici bir şey değil; iki bombayla Japonya’yı vurmuşlardı” diye sorguladı. Ahmedinecad, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un İran’ı eleştirdiği hatırlatılınca “BM merkezi Tahran’da olsaydı böyle konuşamazdı” dedi.

UAEK, İran’ın elindeki 1200 kg uranyumu tek seferde yurtdışına çıkarmasını, Fransa ve Rusya’da yakıta çevrildikten sonra ihtiyacı kadar geri verilmesini önermiş, Tahran kendi topraklarında eş zamanlı takasta ısrar etmişti. Ankara uranyumun Türkiye’de depolanması seçeneğiyle çıkış aramıştı. Fars Ahmedinecad’ın hazır olduğu şeyin ayrıntısıne vermezken Türkiye seçeneğinden de bahsetmedi. Arabuluculuk önerisi Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim’in geçen hafta Tahran ziyaretinde gündeme gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 17:07
banner53
YORUM EKLE

banner39