banner15

Erdoğan ve Sarkisyan bugün görüşecek

50'ye yakın devlet ve hükümet lideri katıldığı Washington'daki zirvedeki görüşme akşam saatlerinde gerçekleşecek

Erdoğan ve Sarkisyan bugün görüşecek

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama'nın ev sahipliğini yapacağı ve 50'ye yakın devlet ve hükümet liderinin katılacağı Nükleer Güvenlik Zirvesi içinWashington'a giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile ikili bir görüşme yapacak.

Anadolu Ajansı, Erdoğan ile Sarkisyan'ın Washington Convention Center'da bir araya geleceklerini, görüşmenin Türkiye saati ile 16.30-18.30 arasında yapılmasının beklendiğini duyurdu.

Görüşme, ilişkilerin normalleşmesi yönünde imzalanan protokollerin ardından, Erdoğan ile Sarkisyan arasında liderler düzeyinde yüz yüze yapılacak ilk temas olacak.

Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişki kurulmasını ve sınırların açılmasını öngören protokoller, geçen Ekim ayında İsviçre'nin Zürih kentinde iki ülkenin dışişleri bakanlarınca imzalanmıştı.

Ancak bu protokollerin uygulanabilmesi için her iki ülkenin parlamentolarının onayını alması gerekiyor.

Amerikan Temsilciler Meclisi'nin Dış İlişkiler Komitesi, Mart ayı başlarında 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanımlayan tasarıyı 22 'hayır' oyuna karşı, 23 'evet' oyu ile kabul etmiş, kararın ardından Ankara, Washington Büyükelçisi Namık Tan'ı görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye'ye çağırmıştı. Büyükelçi Tan, nükleer zirve öncesinde Washington'a geri döndü.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Barack Obama, bugün Cumhurbaşkanı Sarkisyan ile, yarın da, Başbakan Erdoğan ile bir araya gelecek.

ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, "Bu fırsattan yararlanarak Başbakan Erdoğan ile görüş alış verişinde bulunmak istedik" dedi ve ikili görüşmede İran, Ermenistan ve diğer konuların ele alınacağını kaydetti.

Erdoğan, ziyareti kapsamında, George Mason Üniversitesinde "Küresel Barış Vizyonu Olarak Medeniyetler İttifakı" başlıklı bir konferans da verecek.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton arasında da, ikili görüşme yapılacağı öğrenildi.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 10:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35