Erdoğan, Yunanistan'a 10 bakanla gidecek

Başbakan Erdoğan'ın 14-15 Mayıs tarihlerinde yapacağı Atina ziyaretinde, Erdoğan'a 10 bakanın eşlik edecek

Erdoğan, Yunanistan'a 10 bakanla gidecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 14-15 Mayıs tarihlerinde yapacağı Atina ziyaretinde, Erdoğan'a 10 bakanın eşlik edeceği ve iki ülke arasında ilk kez Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantıs ı yapılacağı belirtildi. 

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan'ın geçen ekim ayında Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'ya gönderdiği, iki ülke arasındaki diyalog ve işbirliği sürecine ilişkin düşüncelerini aktardığı mektubun ardından, Yunanistan Başbakanı Papandreu'nun da ocak ayında olumlu cevap yazdığı bildirildi. 

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına ilişkin Türkiye'nin teklifine Yunan tarafının da onay vermesiyle iki ülke arasında tarihte ilk kez, ortak bakanlar kurulu gibi çalışacak bir konsey oluşturulacağı ve Erdoğan'ın ziyaretinde bu konseyin toplanarak anlaşmaya varılan metinleri imzalayacakları kaydedildi. 

Başbakan Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Papandreu'nun eşbaşkanlığını yapacağı konseye Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı Zafer Çağ layan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ulaş tırma Bakanı Binali Yıldırım, Çevre Bakanı Veysel Eroğlu olmak üzere Türkiye'den 10 bakan katılacak. 

İki ülke arasındaki bu konseyin yılda en az bir kez toplanması konusunda mutabakata varılırken, ilgili bakanların yılda 2'şer kez biraraya gelmesi öngörülüyor. 
Dışişleri Bakanlığı'nca "çok önemli ve tarihi" olarak ifade edilen ziyarette Başbakan Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas tarafından kabul edilecek, Başbakan Papandreu'nun yanı sıra ana muhalefet lideri Andonis Samaras ile bir araya gelecek. Erdoğan'ın Atina ziyaretinde ayrıca, Batı Trakya Türk azınlığı danışma kurulundan bir heyeti kabul etmesi bekleniyor.

Ziyarete Türkiye'den geniş bir işadamı heyetinin de katılacağı ve Türk-Yunan İş Formu yapılacağı bildirildi. 

Atina ziyaretinde Başbakan Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan'ın da eşlik etmesi beklenirken, ziyaretin son durağı yenilenen Atina Akropolis Müzesi olacak. 

Diplomatik kaynaklar, Yunan adalarına girişlerde Türk vatandaşlarına muhtemel vize kolaylığının ise, iki taraf arasında halen görüşülmeye devam ettiğini, Yunan tarafının AB Schengen vizesinde kolaylık sağlanabilmesi için istisnalar alması gerektiğini ve bu yönde istekli olduklarını belirttiler.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 07:16
banner53
YORUM EKLE

banner39