banner39

Erdoğan'a program iptal ettiren göz rahatsızlığı

Başbakan'ın programlarını iptal ettiren hastalığın adenoviral olması yüksek ihtimal.

Arşiv 19.05.2008, 14:17 19.05.2008, 15:57
Erdoğan'a program iptal ettiren göz rahatsızlığı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 19 Mayıs gibi önemli bir günde tüm programlarını iptal ettirecek "göz rahatsızlığı"nın nedeni Ankara'da merak konusu oldu.

Daha önce "kan şekerinin düşmesi" ve "bel fıtığı teşhisi" ile Bakanlar Kurulu veya yurtdışı gezilerini gibi önemli programlarını iptal eden Başbakan Erdoğan'ın bu kez "göz rahatsızlığı" nedeniyle 19 Mayıs törenlerine katılmaması Ankara'da heyecan yarattı. Dün Eskişehir'deki yoğun programı sonrası Ankara'ya gelen Başbakan Erdoğan'ın programlarının iptaline ilişkin gerekçe Başbakanlık Basın Merkezi'den saat 23.20'de yapılan açıklamada, "göz rahatsızlığı" olarak gösterildi.

Başbakan'a program iptal ettiren göz rahatsızlığının nedenlerini araştırıldı. Uzmanlar, Başbakan'ın gözündeki rahatsızlığın bugünlerde sıkça rastlanan viral göz nezlesi adenoviral olabileceğini söyledi.

Numune Hastanesi Göz Kliniği Şefi Prof. Dr. Hikmet Hasıripi, ANKA'ya yaptığı açıklamada, "Başbakan'ın gözünde bugünlerde sıkça rastlanılan ve mevsime bağlı olarak görülen viral göz nezlesi adenoviral oluşmuş olabilir. Bu ise özellikle ilk birkaç gün bulaşıcıdır" dedi. Genellikle çocuklarda görüldüğünü, çocuklardan ailelerine ve yakın çevrelerine bulaştığını belirten Prof. Dr. Hasıripi, "Hastalık gözlerde kızarıklığa ve hafif yapışmaya neden olur. Ağır durumlarda ise 6 haftaya varan görme bozukluklarına da yol açabilir. Bu hastalıkta kişinin birkaç gün çevresiyle en az temasta olması gerekir. Başbakanınki eğer bu rahatsızlıksa yarın ve diğer gün de programlarını iptal edebilir" diye konuştu.

Hastalığın havlu, mendil gibi eşyaların yanı sıra tokalaşmaktan da bulaşabileceğini ifade eden Prof. Dr. Hikmet Hasıripi, "Böyle bir hasta kliniğe geldiğinde dahi bulaşıcı olması açısından kullanılan eşyalara oldukça özen gösterilir. Suni göz yaşı kullanımının yanı sıra gözleri dinlendirmek oldukça önemlidir" dedi.

HALKLA İLİŞKİLER AÇISINDAN KIZARIK GÖZLE KİŞİLERİN KARŞISINA ÇIKMAK DOĞRU DEĞİL

Öte yandan, Başbakan'ın gözüne toz, toprak gibi yabancı cisimlerin de girerek rahatsız etmiş olabileceğini bildiren Prof. Dr. Hasıripi, böyle durumlarda ise hafif bir bandajla korunabileceğini ve dinlendirilmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Hasıripi, "Gözlerde kızarıklık, üveit veya iltihaplı bir durum da söz konusu olabilir; ancak böyle durumlarda halka ilişkiler açısından da kişilerin karşısına çıkmak doğru olmaz" dedi

Kaynak: ANKA

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?