banner39

Erdoğan'a Saraybosna Üniversitesi fahri doktora unvanı verdi

Rektör Prof. Dr. Faruk Çaklovica, Türkiye'nin yüzlerce Bosna-Hersekli öğrenciye destek verdiğini söyledi.

Arşiv 25.03.2008, 21:19 25.03.2008, 22:46
Erdoğan'a Saraybosna Üniversitesi fahri doktora unvanı verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Saraybosna Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.

Saraybosna Üniversitesi Rektörlüğü'nde yapılan törende konuşan Rektör Prof. Dr. Faruk Çaklovica, Bosna-Hersek'e katkılarından dolayı Türkiye'ye teşekkür etti. Çaklovica, şöyle konuştu:

"Türkiye, Bosna-Hersek'te yüksek öğrenime önemli yardımlarda bulunan devletler arasında yer almaktadır. Özellikle ücretsiz okul ve kalacak yer sağlayarak yüzlerce Bosna-Hersekli öğrencinin lisans ve yüksek lisans öğrenimine büyük katkı sağlamaktadır.

Uzun bir zamandır, uluslararası siyaset sahnesinde demokrasiye, istikrara, ilerlemeye ve dünyada barışa önemli bir desteği temsil eden Türkiye Cumhuriyeti'yle işbirliği içinde olmak, üniversitemiz ve Bosna-Hersek için büyük önem taşımaktadır."

Prof. Dr. Hasan Muratoviç de Başbakan Erdoğan'a, fahri doktora verilmesi hakkındaki raporu okudu. Muratoviç, şunları kaydetti:

"Sayın Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı görevi süresince, son yıllarda Türkiye ekonominin en büyük problemi olan enflasyonu kontrol altına almayı başarmıştır. Türkiye'nin tamamında pek çok üniversite, okul, hastane, hidroelektrik santralleri ve otobanların yapımına katkı sağladı.

Efsanevi Kemal Atatürk'ün yolunda, laik devletin gelişimini hedeflediğini açık olarak ilan etmesi, Sayın Erdoğan'ın, Türkiye'nin modern tarihindeki rolünü göstermektedir. Bu durum, Türkiye'nin AB'ye katılmasıyla ilgili görüşmelerin de yolunu açmıştır."

Başbakan Erdoğan'a, konuşmaların ardından, "eğitimin ve bilimin gelişimine ve Saraybosna Üniversitesi'nin, Türkiye Cumhuriyeti üniversiteleriyle işbirliğinin artmasına olağanüstü katkılarından dolayı" fahri doktora unvanı verildi.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?