banner39

Erdoğan'dan 15 milyar Dolar yalanlaması

Başbakan Erdoğan, 'Türkiye'ye 15 milyar dolar Suudi parası girdi' iddiasının gerçek dışı olduğunu belirtti.

Arşiv 10.06.2010, 21:59 10.06.2010, 22:01
Erdoğan'dan 15 milyar Dolar yalanlaması


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, medyada yer alan Türkiye'ye Suudi kaynaklardan 15 milyar dolar girdiği yönündeki iddiaların yalan olduğunu ifade etti. Erdoğan, bankaların mevduatındaki artışın kaynağının 2006 yılında döviz kurunda meydana gelen değişimden kaynaklandığını söyledi.

Türkiye Yatırım Danışma Konyesi'nin Altıncı Toplantısı sonuç bildirgesinin okunmasıyla sona erdi. Bildirinin açıklandığı toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominigue Strauss Kahn, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Philippe Le Houerou, Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Philippe Maystadt, Coca Cola CEO'su Muhtar Kent'in de aralarında bulunduğu çok sayıda büyük firmanın üst düzey temsilcisi katıldı.

Sonuç bildirgesinin okunmasının ardından söz alan IMF Başkanı Kahn ve Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Houerou Türkiye'nin kriz döneminde uyguladığı ekonomi politikalarının önemine işaret etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, toplantıda konsey üyelerinin Türkiye'nin güçlenen ekonomik yapısını teyit ettiklerini ve hükümetin kararlı politikaları sayesinde Türkiye'nin küresel krizden en az etkilenen ülkelerden birisi olduğunu belirttiklerini dile getirdi.

Türkiye'nin kriz dönemini özellikle kamu maliyesinde ciddi bozulma yaşanmadan ve finan sektörüne müdahale edilme gereği duymadan geçtiğini hatırlatan Erdoğan, "Uluslar arası kuruluşlar tarafından sürekli yukarı yönde revize edilen pozitif büyüme bu günkü toplantıda gündeme gelmiş yatırım ortamına büyük katkı sağlayacağı ifade edilmiştir." diye konuştu.

Konsey üyelerinin kendilerine bazı konlarda ise tavsiyelerde bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, bu gün toplantıda alınan kararların titizlikle takip edileceği teminatını verdi.

Konuşmaların ardından katılımcılar basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bir basın mensubunun "Bazı medya organlarında Suudilerden Türkiye'ye 15 milyar dolar giriş oldu iddiası var. Bununla ilgili ne söyleyeceksiniz?" sorusu üzerine Erdoğan, iddianın tamamen asılsız ve yalan olduğu cevabını verdi. Erdoğan, "Bazı basın yayın organlarında yer alan 15 milyar dolar geldiği portföy yatırımı ve artış iddiaları tamamı ile yalandır. Bunların aslı astarı yoktur. Bu yalanlara lütfen prim vermeyin. Bir defa haberde yer alan 'Mayıs 2006 da mevduatta aylık artış 23 milyar TL yüzde 10 rekor kırdı' ifadesinde bahsedilen mevduat yurt içi yerleşiklerin mevduatıdır. Artışın kaynağı esas olarak 2006 Mayıs'ta döviz kurunda meydana gelen değişimdir. Merkez bankası açıklama yaptı. Güçlü ekonomik yapınız varsa bu tür girişler de olacaktır, doğrudan yatırım noktasında geçen yıl 7,7 milyar dolar oldu. Bu yılki beklentimiz bunun üstünde olacağı istikametinde. Bu yöndeki çalışmalarımızı da özel sektör yatırım ajansı ile birlikte yoğun şekilde devam ettiriyoruz." şeklinde konuştu.
 
 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?