banner39

Erdoğan'dan ABD'ye tasarı uyarısı

Erdoğan, Amerikan Şirketler Derneği'nin (ABFT) 3. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen gala yemeğinde bir konuşma yaptı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Erdoğan'dan ABD'ye tasarı uyarısı
Başbakan Erdoğan, ABD Temsilciler Meclisi’nin, Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili yasa tasarısını onaylaması halinde, iki ülkenin stratejik ortaklığına gölge düşeceğini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerikan Şirketler Derneği’nin (ABFT) 3. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen gala yemeğinde bir konuşma yaptı.

 

Ermeni diasporasının, soykırım iddialarına ilişkin açıklamalarına tepki gösteren Başbakan Erdoğan, “Biz bundan gerçekten çok yorulduk, ancak Ermeni diasporası herhalde bundan yorulmadı. Ya bundan nemalanıyor, ya da bundan zevk alıyor. Biz diyoruz ki, bu tarihçilerin işidir” dedi.

Erdoğan, “Dünyada siyasi lobiler oluşturmak suretiyle Türkiye’ye vurma hakkına kimse sahip değildir. Bunu hazmedemeyiz, kabullenemeyiz. Çünkü biz tarih boyunca leke ile yaşamadık, bundan sonra da lekeyle yaşamayız. Bunu da böyle bilmeleri lazım” dedi.


Ermeni kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mal ve can güvenliği noktasında herhangi bir sıkıntısı olmadığını söyleyen Erdoğan, gazeteci Hrant Dink cinayetinin ardından ortaya çıkan iddialara da yanıt verdi.

Başbakan Erdoğan, “Bir tane sembolik olayı Türkiye’nin karşısına çıkarırsanız, o zaman bizim konuşacak çok şeyimiz var. Bizim 42 tane büyükelçimiz şehit edildi. Bunun karşısında acaba dünya hangi tutumu takındı?” dedi.

Erdoğan, Amerikan Temsilciler Meclisi’nin Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin vereceği kararın, iki ülke arasındaki ilişkileri önemli ölçüde etkileyeceğinin de altını çizdi.

Erdoğan, “Biz Temsilciler Meclisi’nden Nisan ayında böyle bir olumsuz kararın çıkmasını beklemiyoruz. Ama böyle bir sürprizle karşılaşmanın, geleceğimiz açısından stratejik ortaklığımızda bir gölge olacağı endişesini taşıyorum” diye konuştu.

 

Kaynak: www.ntvmsnbc.com

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?