Erdoğan'dan Atina'ya devrim niteliğinde ziyaret

Başbakanı Erdoğan, beraberinde 10 Bakan ve 100'ün üzerinde işadamıyla birlikte yarın Atina'ya gidecek, 80 yıllık sorunlar masaya yatırılacak.

Erdoğan'dan Atina'ya devrim niteliğinde ziyaret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Borç krizini aşmak amacıyla devasa boyutta tasarrufa gitmek durumunda olan Yunanistan'da halk adeta isyanda. Protesto gösterilerine sahne olan başkent Atina’da gerginlik tırmanırken bir yandan da tarihî bir ziyarete evsahipliği yapmak için hazırlıklara hız verildi.

Ankara ise, Kostas Karamanlis liderliğindeki Yunanistan ile çok defa yakınlaşma girişiminde bulundu ancak istenen sonuç alınamadı. Ancak PASOK lideri Yorgo Papandreu'nun iktidara gelmesi, İstanbul’daki Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Gayriresmî Dışişleri Bakanları toplantısına katılarak ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirmiş olması ve iki ülke başbakanlarının karşılıklı mektuplaşmaları, ilişkilerin yeniden barışçıl bir zemine taşınabileceği umudunu doğurdu.

Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde 10 Bakan ve çok sayıda işadamıyla birlikte yarın Atina’yı ziyaret edecek. Geçmişte Ege ihtilafı nedeniyle savaşın eşiğine kadar gelen, Kıbrıs adası üzerinde güç mücadelesini sürdüren ve Türk ve Yunan azınlıklarının sorunlarını henüz çözemeyen iki devlet için bu ziyaretin bir dönüm noktası teşkil etmesi bekleniyor.

DAVUTOĞLU: DEVRİM NİTELİĞİNDE ZİYARET


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bir haber televizyonuna verdiği röportajda bu ziyaretin “devrim niteliğinde” olduğunu söyledi. Amacın ikili ilişkilerde öncelikli olarak bir psikolojik değişim atmosferi yaratmak olduğunu ifade eden Davutoğlu, hedefin sadece gerilimleri minimize etmek olmadığını belirtti.

"İşbirliği alanlarını öylesine maksimize edelim ki, tarafların zihninde gerilim diye bir mantık doğmasın" diyen Davutoğlu ekonomiden turizme kadar her alanda ilişkileri geliştirmeyi amaçladıklarının altını çizdi.

Yunanistan’ın ikinci Dışişleri Bakanı Dimitris Druças ise dün Viyana’da yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın ziyaretinin Yunanlı yetkililerin yatırım ve iş olasılıklarını tartışmalarına fırsat vereceğini ifade etti. Druças, “Türk iş dünyasındaki faaliyetler büyüleyici bir büyüme gösterdi. Ben de özellikle Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik durum değerlendirildiğinde bunun güzel bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi.

Uzmanlar, 2001 yılında ağır bir borç krizi yaşayan Türkiye’nin deneyimlerinden tarihinin en büyük mali krizlerinden birini yaşayan Yunanistan’ın da faydalanabileceğine inanıyor. Dolayısıyla Erdoğan’ın ziyaretinin deneyim aktarımı için de bir fırsat olabileceğinin altı çiziliyor.

Ziyaret sırasında Türkiye ile Yunanistan hükümetleri, ilk “yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi” toplantısını gerçekleştirecek ve taraflar, sorunları masaya yatırarak karşılıklı güvensizliği aşmaya çalışacak.

Ziyaretin hazırlık görüşmeleri Kıbrıs, yasadışı göçle mücadele, iki ülkedeki azınlıkların durumu ve Türkiye’nin AB süreci üzerine odaklandı. İki ülke bakanlar kurulu toplantısında karşılıklı çözümler tartışılacak, bazı çözümler kararlaştırılıp, ilan edilecek.

ELE ALINACAK KONULAR: AB, AZINLIKLAR VE KIBRIS SORUNU


Başbakan Papandreu, görüşmelerde Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girişiyle ilgili tartışmalara değinileceğini ifade etti.

Erdoğan’ın delegasyonunda Fener Rum Patriği Bartholomeos’un bulunup bulunmayacağı tartışılıyor. Dahası ziyaretin hemen öncesinde bugün Başbakan’ın Türkiye'de yaşayan gayrimüslim azınlıklara mensup Türk vatandaşlarının, devlet önündeki iş ve işlemlerinde kendilerine güçlük çıkarılmaması ve haklarına halel getirilmemesi adına yayımladığı genelge Atina gündemiyle ilgili soru işaretlerine neden oldu. Liderlerin görüşme gündemindeki bir diğer madde de eğitim olacak. Türk yetkililerin, tarih kitaplarından Yunanlıları Türkiye’nin bağımsızlığına tehdit olarak gösteren kısımların çıkarılması adına söz verdiği belirtiliyor.

Başbakan Erdoğan'ın Yunanistan ziyaretinin Türkiye’den daha önce bu ülkeye giden üst düzey yetkililerin ziyaretlerine benzemediği” değerlendirmesinde bulunulan haberlerde, söz konusu ziyaretin “Yunanistan için muğlak bir ortamda ve geleceği için çok kritik bir aşamada yapıldığına” dikkat çekildi. Haberlerde, Yunanistan'ın, IMF'nin uzun ve dar yoluna girdiği, Türkiye'nin ise IMF'den kendi isteğiyle, güçlü ve sağlıklı bir biçimde çıktığı vurgulandı.

Atina'da yayımlanan To Vima gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın Atina ziyaretine muhalefet partilerinin gösterdiği tepkiyi konu aldığı yorumunda, “Başta aşırı milliyetçi Ortodoks Halk Alarmı Partisi (LAOS) lideri Yorgo Karacaferis olmak üzere, (mızmızlanmayı seven birtakım kişilerin), (Halimiz o kadar berbat ki, Başbakan Erdoğan'ın ziyareti iptal edilmeliydi) fikrini savunduklarını” yazdı.

Gazete, “Aşırı vatanseverlik gösterenlerin vatanlarını ve vatandaşlarını küçümsemelerinin şaşırtıcı olduğunu, nitekim Başbakan Erdoğan ziyaretinin olumlu gelişmesi halinde, bunun Kıbrıs konusuna da yansıyacağını ve Türkiye'nin de daha olumlu bir yolda ilerleyeceğini” ifade etti. To Vima, “Karşılıklı çıkar budur” değerlendirmesinde bulundu. Bu arada Yunanistan'da aşırı sağcı grupların Erdoğan'ın ziyaretiyle ilgili protesto gösterileri düzenlemesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 18:58
banner53
YORUM EKLE

banner39