banner39

Erdoğan'dan cevap: Önce hakareti bırakın

İlhan Selçuk'un 'uzlaşma' çağrısına Bosna'dan cevap veren Başbakan Erdoğan, "Ben varım, siz de hakareti bırakın" dedi.

Arşiv 26.03.2008, 11:08 26.03.2008, 11:10
Erdoğan'dan cevap: Önce hakareti bırakın


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alındıktan sonra 'uzlaşma' mesajı veren Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk'a Bosna-Hersek'ten cevap verdi.

Hiçbir zaman gerilimin tarafı olmadıklarını belirten Erdoğan, mevcut durumun oluşmasında medyanın büyük rol oynadığını söyledi. Ardından şu çağrıyı yaptı: "Ben de İlhan Selçuk'a diyorum ki yönetiminde bulunduğunuz gazete dahil olmak üzere tüm medya gruplarının tahrik etmek için gerek şahsımla gerek partimle alakalı şu ana kadar yaptıklarını nereye koyacağız? Ben her şeyi üstlenirim, yüklenirim, buna varım; ama imtiyaz isteyenler de imtiyazdan öte adalet isterlerse çok daha isabetli olur."

Bosna Hersek Başbakanı Nicola Spiriç'i ziyaretinin ardından gazetecilerin karşısına geçen Başbakan Tayyip Erdoğan, iç politikayla ilgili sorularla karşılaştı. Parti kapatmayı zorlaştıracak değişikli- ğe değinen Başbakan, bu konunun sivil anayasa çalışmalarında yer aldığını vurguladı. "Anayasa değişikliğinin referanduma götürülmesi siyasi krize yol açar." iddiasında bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye ise şu karşılığı verdi: "İki hafta önce söylediği başkaydı, şimdi başka şey söylüyor."

Bir gazetecinin 'İlhan Selçuk size bir çağrıda bulundu. Türkiye'deki gerilimin, tansiyonun düşmesi için uzlaşma mesajı vermeniz gerektiğini söyledi. Ne diyorsunuz?' sorusu üzerine Erdoğan, uzlaşma çağrısının yapıldığı metnin okunmasını tavsiye etti. Kendisinin sürekli "birlik berberlik içinde olalım ve bunun için yapılması gereken neyse bunu yapalım" dediğini kaydeden Başbakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben halkımın arasındayım. Halkımın içindeyim. Buna gayret ediyorum, ederim de. Bunun için de medyadan özellikle destek istiyorum. Çünkü maalesef gerilimde medya çok büyük rol oynuyor. Lütfen bunu da medya görüversin. Ben her zaman söylüyorum, eğer ülkem kazanacaksa biz kaybetmeye hazırız. Ülkemin mutluluğu huzuru için bunu yine söylüyorum söylemeye devam edeceğim."

ALİYAİZZETBEGOVİÇ' DUA

Saraybosna'da sevgi gösterileriyle karşılanan Başbakan Erdoğan, Kovaçı Şehitliği'ne giderek Bosna Hersek'in eski Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in kabrini ziyaret etti. Bilge Kral'ın mezarında dua eden Erdoğan, daha sonra Butmir'de konuşlu Türk birliğine geçti.

BAHÇELİ İKİ HAFTA ÖNCE FARKLI DÜŞÜNÜYORDU

Başbakan Erdoğan, parti kapatmayı zorlaştıracak anayasa değişikliği çalışmalarına değinirken, bu konuya da sivil anayasa çalışmaları içinde yer verildiğine dikkat çekti. Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin grup konuşmasında anayasa değişikliğinin referanduma götürülmesinin siyasi krize yol açacağı iddiasının hatırlatılması üzerine ise şu yorumu yaptı:

"Arkadaşlar, yasama organının görevleri vardır. Sayın Bahçeli'nin iki hafta önce cumartesi günü söylediği başkaydı, şimdi başka şey söylüyor. Ben onu bilemem. Burada bir çözüm üretilecekse, bir çözüm aranıyorsa bu çözüm için oturulur konuşulur. Yani biz herhangi bir endişeyle geleceğe bakmıyoruz. Böyle bir sıkıntımız, böyle bir derdimiz yok. Ve aynı şekilde CHP'nin takındığı tavırlara göre de bir tavır beklemenin gayreti içinde değiliz. Bizim kapsamlı anayasa değişikliği içinde partilerin kapatılmasına yönelik olarak partilerin kapatılmasını zorlaştıracak, adeta yok hale getirecek çalışmamız vardı zaten. Kapsamlı anayasa değişikliğimizde bu var. Bu şimdi bu vesileyle olan bir şey değil."

Başbakan Erdoğan, aynı gazetecinin 'Anayasa değişikliği çalışmanızda vardı ama şimdi bir süreç daha var.' deyince "Süreci hızlandırmış oluyoruz. Olay bu." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?