banner39

Erdoğan'dan çocuklara Internet nasihati

Başbakan Erdoğan, Sabah Gazetesi tarafından düzenlenen 'Temiz İnternet Kampanyası Arama Konferansı'nda çocuklara tavsiyelerde bulundu.

Arşiv 29.03.2007, 15:54 06.07.2018, 09:31
Erdoğan'dan çocuklara Internet nasihati

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ailelere seslenerek, ''Her şeyden önce çocuklarınızla iyi bir iletişim içinde olun. çocuğunuzun yaşına uygun olacak kullanma süresini muhakkak belirleyin. Unutmayınız ki uzun süre bilgisayar veya internet kullanımı çocuğunuzun sosyalleşmesine olumsuz etki yapabilecektir. Çocuğunuzun oyuna, kitap okumaya, spor yapmaya ve sanata vakit ayırmasını muhakkak sağlayın'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Sabah Gazetesi tarafından düzenlenen ''Temiz İnternet Kampanyası Arama Konferansı''nda konuştu. Erdoğan, internet konusunda yasal eksiklikleri gidermek, sanal çetelerle mücadelenin hukuki altyapısını tamamlamak üzere yaptıkları düzenlemenin TBMM'ye sevk edildiğini anımsatarak, şunları söyledi:

''Buradan bir kez daha uyarıyorum. Herkes sorumluluğunun bilinci içinde olmalı, ayağını denk almalıdır. Bununla birlikte temiz internet mücadelesinin sadece güvenlik tedbirleriyle başarıya ulaşamayacağını da biliyoruz. Bu konuda toplumun tüm kesimlerinden destek bekliyoruz. En başta internet servis sağlayıcıları, içerik sağlayıcıları, internet kafe işletmecileri olmak üzere internet kullanıcıları, anne babalar, öğretmenler, gazeteciler, televizyoncular ve sivil toplum örgütlerinin bu kampanyaya en aktif şekilde katılmalarını arzuluyoruz.''

''İnterneti her türlü kirlilikten, çirkinlikten, zararlı alanlardan gelin birlikte arındıralım'' çağrısında bulunan Başbakan Erdoğan, internetin, çocuklar için güvenli bir alana, temiz bir bilgi ve iletişim kaynağına dönüştürülmesi önerisinde bulundu. Erdoğan, çocukların ve gençleri internetteki bilgi kirliliğinden korumak için en başta ebeveynlere görev düştüğünü vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Bu sorunu önce aile içinde çözüme kavuşturmalıyız. Biz hükümet olarak okullarımıza daha geniş bantlı bir internet imkanını getirdik. Bu projede, güvenli internet için gereken teknik ve idari önlemleri aldık. Ancak bu konuda da ailelere evlerinde önemli görevler düşüyor. Onun için buradan özellikle anne ve babalara seslenmek istiyorum:

AİLELERE TAVSİYELER

Her şeyden önce çocuklarınızla iyi bir iletişim içinde olun. Çocuğunuzun yaşına uygun olacak kullanma süresini muhakkak belirleyin. Unutmayınız ki, uzun süre bilgisayar veya internet kullanımı çocuğunuzun sosyalleşmesine olumsuz etki yapabilecektir. Çocuğunuzun oyuna, kitap okumaya, spor yapmaya ve sanata vakit ayırmasını muhakkak sağlayın. Her konuda olduğu gibi bu konuda da ebeveyn olarak çocuklarınıza iyi bir örnek olunuz. Bilinçli ve güvenli internet kullanım kurallarını öğrenin ve uygulayın. İnternette mümkünse çocuğunuzla birlikte gezin. Çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini, hangi sohbet ortamlarında bulunduğu konusunda muhakkak fikir sahibi olun. Çocuğunuzun internet ortamında güvenliğini sağlamak ve zararlı içeriklerden korumak amacıyla gerekli güvenlik ve filtreleme programlarını muhakkak yükleyin.''

Başbakan Erdoğan, yanlarında velisi olmayan, 12 yaşın altındaki çocukların internet kafelere alınmaması gerektiğini belirterek, bu konuda da gerekli hassasiyetin gösterileceğinden emin olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, gençlere ve çocuklara da çağrıda bulunarak, ''Sizler de biliyorsunuz ki hayatın her alanında haklarımız olduğu gibi, haklarımızı ve özgürlüklerimizi kullanırken uymamız gereken, dikkat etmemiz gereken kurallar vardır. İletişim özgürlüğü içinde yer alan internet kullanımında da dikkat etmemiz gereken kurallar, çocukların internetten güvenli bir şekilde yararlanmalarını sağlamak açısından önem taşıyor'' diye konuştu.

''İNTERNET ORTAMINDA TANIMADIĞINIZ KİŞİLERLE SOHBET ETMEYİN''

Gençlerin ve çocukların daha bilinçli ve güvenli internet kullanıcısı olmalarını sağlayacak bazı önerileri ve tavsiyeleri olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''İnternet ve bilgisayarı bilgi birikiminizin arttırılmasına yönelik olarak kullanın. Bunu yaparken sosyal, kültürel ve spor faaliyetlerinize muhakkak zaman ayırın. İnternete mümkünse ailenizle birlikte girin. Sadece ailenizin ve okul öğretmenlerinizin onayladığı siteleri ziyaret edin. İnternet ortamında tanımadığınız kişilerle sohbet etmeyin, iletişim kurmayın. Sonuç olarak internetin amacı bilgi edinmek ve paylaşmaktır. İnternet yapmak istediğiniz işinizi kolaylaştırır, bilgi birikiminizi arttırır. Ancak internetin olumlu etkilerinin yanı sıra olumsuz etkilerinin de olduğunu unutmamak gerekir. Bizim görevimiz toplumumuzu bu olumsuz etkilerden korumaktır. İnanıyorum ki başta internet servis sağlayıcıları ve internet kafe işletmecileri olmak üzere bütün internet kullanıcıları, anne-babalar, öğretmenler, medya mensupları ve sivil toplum örgütleri bu kampanyaya en aktif şekilde katılacaklardır.''

Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise Türk hukukunun internet üzerinden işlenen suçlarla ilgili olarak geçmişe oranla daha sağlıklı bir hukuki zemine sahip olduğunu söyledi.

Çiçek, Sabah Gazetesi tarafından düzenlenen ''Temiz İnternet'' kampanyası dolayısıyla Hilton Oteli'nde düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, internetin iletişim ve bilgi paylaşımı alanındaki önemine değindi. Hemen her alanda kişisel ve kurumsal bilgi ve belgelerin internet aracılığıyla insanlara sunulduğunu belirten Çiçek, pek çok bilgi ve belgeye ucuz ve hızlı bir şekilde erişimin sağlandığını kaydetti. Çiçek, özellikle son yıllarda devlet kurumlarının her türlü hizmetlerini internet ortamında vatandaşlara sunmak için ciddi çaba içinde olduklarını kaydederek, Adalet Bakanlığı'nın da bu yönde uygulamalar gerçekleştirdiğini anlattı.

Çiçek, bakanlık teşkilatı ile yargı ve yargı destek birimlerinin iç ve dış otomasyonunu sağlayarak, adil, hızlı, etkin, şeffaf ve etik değerlere uygun bir yargılama ve yönetim mekanizması oluşturmayı hedefleyen ''Ulusal Yargı Ağı Projesi'' hakkında bilgi verdi.

Çiçek, proje ile vatandaşlara internet aracılığıyla duruşma ve keşif tarihi verilmesi, bilirkişi raporunun gelip gelmediği ve dosyanın temyiz merciinden dönüp dönmediğinin öğrenilmesi, avukatlara internet aracılığıyla vekaletli dosyalarını inceleyebilme, bürolarından dava açabilme ve harç yatırabilme gibi birçok olanaklar sunulduğunu anlattı. Bir toplumun çağa ayak uydurabilmesinin internet kullanılıcılığı ile doğrudan orantılı olduğunu vurgulayan Çiçek, ''Ülkemizde internet kullanıcılığı istenen seviyede değildir. Bunun sebeplerinden biri de kullanıcıların internet ortamını güvenli bulmamaları ve internette istenmeyen içeriklerle sıkça karşılaşmalarıdır'' dedi.

Adalet Bakanı Çiçek, internetin çok iyi amaçlarla kullanıldığı gibi terör örgütlerinin propagandası, örgüt üye ve sempatizanlarının eğitimi, yönlendirilmesi, örgüte üye sağlanması, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, çocukların cinsel istismarı, müstehcenlik, bilgi sistemlerini çökertme, uyuşturucu ticareti, iftira, hakaret gibi kötü amaçlarla da kullanılabildiğine dikkati çekerek, son günlerde çocuk pornosu ile mücadele kapsamında ortaya çıkan manzaranın internet ortamının ne kadar kirlendiğini gösterdiğini kaydetti.

''İnternet adeta kuralı olmayan, sınır tanımayan ve isteyen herkesin istediği her şeyi yapabildiği bir ortam haline gelmiştir'' diyen Çiçek, internetsiz bir yaşamın güvenli, ahlaki, sevgi ve saygıya dayalı, doğruluk, dürüstlük ve iyi niyet kurallarına, hakkaniyet ve adalet ilkelerine, hukuka, demokrasiye uygun olması bekleniyorsa hayatın kendisi haline gelmiş internet ortamından da aynı şeylerin beklenmesinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

İnternette bilgi, belge ve görüntü kirliliğinin en aza indirilmesi için toplumun her kesimine önemli görevler düştüğünü belirten Çiçek, ''Şüphesiz bu konu fikir ve ifade özgürlüğü ile özel hayatın gizliliğinin korunması gibi bazı temel insan hak ve hürriyetleri ile birlikte değerlendirilmelidir. Temiz internet sağlanırken bazı temel hak ve özgürlüklere halel getirilmemelidir'' diye konuştu. Çiçek, internet kullanımı ile ilgili eğitime önem verilmesi ve toplumun bilinçlendirilmesi, bilişim hukuku alanındaki boşlukların da hızla doldurulması gerektiğini söyledi.

''ETKİN CEZA ŞART''

Bu alanda işlenecek suçlar için etkin bir ceza yaptırımı sağlanmasının şart olduğunu belirten Çiçek, uluslararası ikili ya da çoklu anlaşmalarla bu hukuki ve ceza yapısının güçlendirilmesinin de hayati önem taşıdığını anlattı. Bilişim alanındaki yasal düzenlemeler hakkında da bilgi veren Çiçek, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu'nun 16. maddesi ile imza oluşturma verilerinin izinsiz kullanımı, 17. maddesiyle de elektronik sertifikalarda sahtekarlığın suç haline getirildiğini anımsattı. Adalet Bakanı Çiçek, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda bilişim suçlarının, ''bilişim alanında suçlar'' başlıklı ayrı bir bölümde düzenlendiğini hatırlatarak, internet bankacılığı ve finans sektörüne ilişkin de yasal düzenlemelerin yapıldığını anlattı.

Çiçek, Adalet Bakanlığı'nın gelişen teknoloji ile paralel, günün ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bilişim suçları ve bilgi güvenliği konularında yasal hazırlıklar yaptığını, başka bakanlıkların çalışmalarını da yakından takip ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

TÜRKİYE'DE SAĞLIKLI BİR ZEMİN VAR

''Düne nazaran bugün Türk hukuku, Türk mevzuatı internet üzerinden işlenen suçlarla ilgili olarak daha sağlıklı bir hukuki zemine sahiptir. Hukuki altyapıya her geçen gün yeni taşlar, yeni tuğlalar ilave edilmek suretiyle bu alandaki boşluk giderilmeye çalışılmaktadır. Suç denilen olgunun tümünün ortadan kaldırılması, sadece ceza hukuku tedbirlerinin alınmasıyla sağlanamaz. Bunun tümüyle önlenmesi, toplumsal bilincin ve eğitimin sağlanması, konunun gündemde tutulması, ilgili tüm kurumların konuya hassasiyet göstermesine bağlıdır.''

Toplantıya Devlet Bakanları Beşir Atalay ve Nimet Çubukçu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Hilmi Bengi, Ankara Sanayi Odası Başkanı Zafer Çağlayan ile çok sayıda bürokrat ile gazete ve televizyonların temsilcileri katıldı.
AA

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?