Erdoğan'dan dünyaya nükleer silah mesajı

Başbakan Erdoğan, İspanya'da kendisine fahri doktora verilen ünivesitede yaptığı konuşmada, nükleer silaha sahip ülkelerin tavrını eleştirdi.

Erdoğan'dan dünyaya nükleer silah mesajı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Başbakan Erdoğan, İran’da imzalanan tarihi nükleer enerji anlaşmasının ardından geldiği Madrid’de uluslar arası basının ilgi odağı oldu.

AB Latin Amerika ve Karayipler Zirvesi’nde röportaj taleplerini, basın toplantısıyla karşılayan Erdoğan, önceki gün İran’da imzaladıkları anlaşmanın detaylarını anlatıp, dünyaya mesaj verdi. Erdoğan’ın mesajları şöyle :

ABD’NİN İSTEĞİYDİ

İran’la ilgili bu görüşmede biz zaten BM Güvenlik Konseyi’nin beklentileri neyse bu beklentileri aramızda müzakere ettik. Beklenti bin 200 kilo az zenginleştirilmiş uranyumun Türkiye’ye verilmesi karşılığında da Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu eliyle İran’a 120 kilo verilmesiydi Bunu ilk seslendiren de ABD olmuştu. Biz bunu daha sağlama alalım diye bir yıl yaptık. İstanbul’a Türkiye’ye verilmesiydi. Bu tezi işledik ve orada bu teze göre hareket ettik. 

“SIRA İSRAİL’DE” MESAJI

İran’la bize göre büyük oranda çözüldüğüne göre uluslararası camianın İsrail’le uğraşması gerekir. İran’da nükleer silah şu anda yok ama İsrail’de hali hazırda var. Kuzey Kore’ye karşı söylenenler İsrail’e karşı ne yapacak. Üstünlerin hukuku mu hukukun üstünlüğünü mü adaleti o zaman göreceğiz. 

İRAN 1 AY İÇİNDE VERMEZSE YALNIZ KALIR

İran bir ay içinde bin 200 kiloyu teslim ederse, ondan sonra 120 kiloyu teslim etmesi gerekenlerdedir sorumluluk. Bir ay içinde İran kendi görevini yerine getirmiyorsa İran o zaman yalnız kalacaktır. Kendisini yalnız bırakmayan iki ülke, (Türkiye ve Brezilya) geri çekilecektir. İran şu ana kadar attığı olumlu adımla bence bir adım öne geçmiştir. Bundan sonrası uygulamadır. Bir yıl içinde 120 kiloyu vermeye başlayacaklardır. Taksit taksit de vermeleri mümkündür. 

BÖLGEMİZ VE DÜNYA İÇİN ÇOK ÇOK ÖNEMLİ

Bu bir yol haritasıdır sorunu müzakere yoluyla çözmeyi amaçlayan yol haritasıdır. Bu yolu takip edersek, sorunu daha büyük yaptırımlara getirmeden çözebileceğimize inanıyorum. Uluslar arası toplumun bazı konuları özellikle anlamasını istiyoruz. Bu anlama sorunun diplomasi ve müzakere yoluyla çözülebilmesi için hayati önem taşımaktadır. Bölgemiz ve dünyamız için çok çok büyük bir öneme haiz bir adımdı bu. 

EN GEÇ 10 AYDA VERİLEBİLİR

Burada 120 kiloluk yakıtın belli taksitler halinde de gönderilmesi mümkün ama 1 yıl içinde olmaz gibi bir yaklaşımı dürüstçe yaklaşım değildir. Çünkü bize söylenen ‘10 ayda en geç verilebilir’. Teknolojik olarak da en geç 6 ayda verilebilmesi mümkündür. Bizim yaptığımız araştırmalar bunun olabileceğini gösteriyor.

HAYATİ BİR KAPI AÇILDI

Sertlik yanlılarını ikna etmemiz belki mümkün olacaktır diye düşünüyoruz. Sertlik yanlılarını ikna etmekte zorlanabiliriz de ancak orta yol diplomasinin gücünü savunanlar için hayati bir kapının açıldığının göstergesidir.

DİPLOMASİ SİHİRLİ DEĞNEK

ABD, Rusya, Çin olmak üzere bir çok ülkelerden açıklamalar aldık. Bu açıklamaları ihtiyatlı, temkinli ama umutlu açıklamalar olarak gördüm. Bundan dolayı da mutlu olduğumu ifade edebilirim. Ben sorunun tamamen bittiği iddiasında değilim. Ama sorunun çözülebileceğini ortaya koymanın da mutluluğu içindeyiz. Diplomasiyle sorunun çözülebileceğini gösterdi. İran’la masaya oturulduğunda netice alınabileceğini göstermesi bakımından önemsiyorum. Diplomasi bize göre en sihirli değnektir. Konuşunca anlaşabiliriz: anlaşınca sorunları halledebiliriz. Dünden beri yapılan bazı açıklamalarda da bu açıklamaya güvenmeyen bazı ülkeleri görüyorum. Onlar bu bölgede yaşamıyorlar. Biz bu bölgede bomba seslerini duyduk izledik. Hergün yüzlerce binlerce insanın ölümüne biz şahit olduk oluyoruz.

NÜKLEER SİLAH ONLARDA AMA KONUŞAN YİNE ONLAR

Bu süreçte bu ifadeleri kullananların kendilerinde de nükleer silahın olduğunu biliyoruz. Nükleer silah onlarda ama konuşanlar yine onlar. Üstünlerin hukukunu mu yoksa hukukun üstünlüğünü mü savunacağız.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 18:56
banner53
YORUM EKLE

banner39