banner39

Erdoğan`dan Ergenekon eleştirilerine tepki

Başbakan Erdoğan, "Korku imparatorluğunu kimin kurmaya çalıştığını herkes görüyor" dedi.

Arşiv 11.01.2009, 17:58 11.01.2009, 17:58
Erdoğan`dan Ergenekon eleştirilerine tepki

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, Altındağ ilçesinde kapalı spor salonunda, belediye başkan adaylarının açıklama törenindeki konuşmasında, hukukun işlemesinden ve yasaların uygulanmasından bazılarının rahatsız olduklarını söyledi.

Çetelere, mafyaya, hukuk dışı örgütlenmelere asla taviz vermediklerini ve asla göz yummadıklarını ifade eden Erdoğan, "Ülkemizi, şehirlerimizi, milletimizi çetelerin, mafyanın tasallutundan kurtulmak için kararlı ve cesur bir duruş ortaya koyduk. Önemli mesafeler aldık. Aksi takdirde Türkiye'de kararı çeteler, mafyalar veriyordu" diye konuştu.

Siyasetini o eski dönemin parametrelerine göre kuranlar şu anda telaş içinde olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Karanlık dehlizlerde yol almaya alışanlar, gölgelerin gücüyle ayakta kalmaya çalışanlar büyük bir tedirgin yaşıyorlar. Milli iradenin aydınlığından, hukuk devletinin ışıltısından karanlık hesapları bozulanlar kaygı duyuyorlar. Sosyal devlet ilkesi hayata geçtikçe rahatsız oluyorlar. Demokrasi güçlendikçe, geliştikçe istismar zeminlerini kaybediyorlar. Hukuk işledikçe, ülkenin savcısı, hakimi her türlü baskıdan, yönlendirmeden, tehditten uzak bir şekilde özgür bağımsız, hür vicdani ile hareket ettikçe, yasaları uyguladıkça rahatsız oluyorlar." şeklinde konuştu.

Erdoğan, Ergenekon davası kapsamında hükümete yönelik "korku imparatorluğu" kurduğu eleştirilerine şöyle cevap verdi: "Kimlerin bu ülkede korku imparatorluğu kurmaya çalıştığını, bize son aylar gayet iyi gösteriyor. Çukurlardan nasıl el bombaları çıktığını, nasıl tüfeklerin, affedersiniz bir yerleri yok etmenin gayreti içindeki planların çıktığını çok iyi görüyoruz. Bütün bunlarla beraber bu ülkede hepsinin ötesinde binlerce, on binlerce mermilerin acaba birilerinin evlerinden çıkmasının bir anlamı yok mu? Bunun üzerinde durulmayacak mı, bunlara seyirci mi kalacağız? Bunu yapanlar, bunları takip edenler korku imparatorluğunu temsil edecek bunların avukatlığına soyunanlar ise korku imparatorluğunu değil bu ülkede barışı konuşacak. Türkiye muasır medeniyetleri seviyesin üzerine çıkma hedefi doğrultusunda değişiyor, dönüşüyor."

"Biz ülkemizi tertemiz görmek istiyoruz." diyen Erdoğan, "Türkiye'ye demokrasi, hukuk, millet iradesinin egemen olmasından mı korkuyorsunuz? Nedir bu telaşınız, nedir bu pervasızlığınız, öfkeniz, neden? Kurum ve kurallar işlemekte. Kişilerin hataları kurumları bağlamaz. Yanlış yapan kişi yaptığı yanlışın hukuki sorumluluğunu üstlenir.

Kimse kurumlarımızı tartışmaya açma yetkisine sahip değildir. Önemli olan sabırla hukukun tecelli etmesini beklemektir. Bu söylemlerden kaçınmak herkesin yükümlülüğüdür. Aksi ispat edilene kadar herkes masumdur. Biz hükümet olarak da bu gözle bakıyoruz. Bırakın hukuk işlesin. Bırakın savcılar hakimler rahat şekilde görevlerini yapsınlar" ifadelerini kullandı.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?