Erdoğan’dan Es-Senyora’ya destek ziyareti

Erdoğan, BM Güvenlik Kurulu’nun 1701 kararının olumlu bir adım olduğunu söyleyerek, Fuad Es-Senyora hükümetini destek amacıyla yakında Lübnan’ı ziyaret edeceğini söylemiş.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Erdoğan’dan Es-Senyora’ya destek ziyareti

26 Kasım 2006 Pazar

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Erdoğan’dan Es-Senyora’ya destek ziyareti

 

Lübnan’da yayınlanan El-Mustakbel gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Lübnan Başbakanı Fuad Es-Senyora’ya destek vermek amacıyla yakında Lübnan’a bir ziyaret gerçekleştireceği yazıyor.

 

“Türkiye: ‘Hizbullah’ın hükümetten çekilmesini desteklemiyoruz” başlığıyla verilen haberde, Başbakan Erdoğan’ın Lübnan Sanayi Bakanı Pierre El-Cümeyyil’in öldürülmesini, Lübnan’ın güvenliğini ve bağımsızlığını hedef alan bir komplo olarak tanımladığı bildiriliyor.

 

Haberde Erdoğan’ın bu açıklamayı Amman’da Ürdün Başbakanı ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı belirtiliyor.

 

El-Mustakbel’in haberine göre Erdoğan şöyle demiş:

 

“Biz Türkiye olarak, Hizbullah’ın hükümetten çekilmesini desteklemiyoruz. Çünkü vakit Lübnan’da safların birleştirilmesi vaktidir, ayrılık ve fitne vakti değil.”

 

Erdoğan ayrıca, BM Güvenlik Kurulu’nun 1701 kararının olumlu bir adım olduğunu söyleyerek, Fuad Es-Senyora hükümetini destek amacıyla yakında Lübnan’ı ziyaret edeceğini söylemiş.

 

 

 

Erdoğan’ın Ürdün ziyareti

 

Bugünkü Ürdün gazatelerinde Başbakan Erdoğan’ın Ürdün ziyaretiyle ilgili haberlere geniş yer veriliyor.

 

Ürdün El-Ğad gazetesi, “Ürdün ve Türkiye Irak’ın bölünmesinin yol açacağı gelişmelerden sakındırıyor” başlığıyla okuyucularına duyurduğu haberde, Türkiye Başbakanı ve Ürdün Başbakanı’nın Irak’ın bölünmesinin kabul edilemez olduğunu ısrarla vurguladıklarına dikkat çekiyor.

 

Haberde, Ürdün Başbakanı’nın Başbakanlık binasında Erdoğan’la birlikte düzenlediği basın toplantısında, Irak’ın bölünmesinin iç savaşa yol açacağını söylediği kaydediliyor.

 

El-Ğad’ın haberinde, Erdoğan’ın da, ülkesinin Irak’ın bölünmesine izin vermeyeceğini ve gelecek NATO zirvesinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush’la görüşmesinde Irak konusunu ele alacaklarını söylediği yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Erdoğan, Ürdün ile Türkiye arasında bir çok konuda görüş birliği olduğunu ve ikili ilşkilerin gelişmekte olduğunu ifade etmiş.

 

Ürdün Er-Re’y gazetesi ise, konuyla ilgili haberine “Ürdün ve Türkiye Irak’ın bölünmesinin tehlikesinden sakındırıyor” başlığını uygun görmüş.

 

 

 

Ed-Dâri: El-Maliki Hükümeti ‘şer gücü’

 

Irak Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri dün Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlediği basın toplantısında El-Maliki Hükümeti’ni hedef alarak Arap ülkelerini hükümete desteklerini çekmeye çağırmıştı.

 

Bugünkü Arap gazeterinin bir çoğunda bununla ilgili habere geniş yer ayrılmış.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin konuyla ilgili haberinde, Ed-Dâri’nin açıklamalarının Arap Birliği’nin 10 dışişleri bakanından oluşan Irak Komisyonu’nun  5 Aralık’ta toplanacağını ilan etmesinden sonrasına denk gelmesinin dikkat çektiği belirtiliyor.

 

Haberde, Ed-Dâri’nin Arap ülkelerini, işgalcinin tarafını tutan ve iç savaş çıkarmaya çalışan El-Maliki hükümetene dur demeye çağırdığı ve Arap ülkeleri ve Arap Birliği Irak Hükümeti’nden desteğini çekmezse felaketin kaçınılmaz olacağını ve tüm bölgeyi kapsayacağını söylediği bildiriliyor.

 

El-Hayat’ın haberinin sonunda, Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın Amman’da Ürdün Başbakanı’yla birlikte düzenlediği basın toplantısında, Irak’ın bölünmesinin büyük bir iç savaşa neden olacağını ve bunun bedelinin tahmin edilemeyecek şekilde yüksek olacağını söylediği yazıyor.

 

 

 

‘Üçüncü İntifâda’ yolda mı?

 

Hamas Siyasi Büro Şefi Halit Meşal, Kahire’de yaptığı basın toplantısında, 1967 sınırları içinde bağımsız Filistin Devleti’nin kurulması için siyasi bir çözüme ulaşılamaması halinde üçüncü intifadanın başlayacağını açıklamıştı.

 

Birleşik Arap Emirlikleri El-Halic gazetesi, “6 ayda çözüm veya üçüncü intifada” başlığıyla verdiği haberde, Halit Meşal’in İsrail ve Amerika’yı bu fırsatı değerlendirmeye çağırdığını ve önlerinde altı ayın olduğunu söylediğini yazıyor.

 

Haberde, Meşal’in Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’ya Hamas’ın 1967 sınırları içerisinde kurulacak Filistin Devleti’ni kabul ettiğini bildirdiği belirtiliyor.

 

Katar’da yayınlanan Eş-Şark gazetesi ise, Mısır’ın Hamas’a taleplerinde aşırıya kaçmaması öğüdünde bulunduğunu öne sürüyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazatesi de, “Meşal devletin kurulması için uluslararası topluma 6 ay süre veriyor” diyor.

 

 

 

Asya Olimpiyatları meşalesi Doha’ya döndü

 

Bugün yayınlanan Katar gazetelerinin tümünde yer alan haberde, 15ç Asya Olimpiyatları meşalesinin 55 günde 14 ülkeyi dolaşarak ve 50 bin kilometre yol katederek Doha’ya döndüğü bildiriliyor.

 

Katar Er-Râye gazetesi, meşalesinin Doha’ya dönüşü münasebetiyle yapılan törenlere Katar Emiri Hamed bin Halife El-Sâni ve eşinin de katıldığını belirterek, “Emir, Doha 2006 meşalesinin dönüşünü varlığıyla aydınlattı” diyor.

 

Katar Eş-Şark gazetesi ise, manşetinde şöyle diyor: “Emir Asya Olimpiyatları meşalesini karşılayanların başında”.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?