Erdoğan'dan Hamas-PKK benzetmesine sert tepki

İsrail basınında ve bazı Türk yazarlar tarafından dile getirilen Hamas-PKK karşılaştırmasına başbakandan sert tepki...

Erdoğan'dan Hamas-PKK benzetmesine sert tepki

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in insani yardım gemilerine düzenlediği kanlı baskının ardından Hamas-PKK benzetmesi yapanlara da tepki gösterirken, “Hamas’ı terör örgütü olarak kabul etmiyorum, tanımıyorum. Hamas, kendi topraklarını koruma mücadelesi veren direnişçilerdir” dedi.

Erdoğan’ın, “Kudüs’ün kaderi İstanbul’un kaderinden ayrı değildir” ifadesini kullanması dikkat çekti. Erdoğan, Kültür Park’ta düzenlenen Dünya Çevre Günü kutlamaları ve toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

KUDÜS VE İSTANBUL’UN KADERİ AYNI

"Buradan Konya’dan tüm Türkiye’ye, tüm dünyaya bir kez daha sesleniyorum; Kudüs’ün kaderi İstanbul’un kaderinden ayrı değildir. Gazze’nin kaderi Ankara’nın kaderinden ayrı değildir. Ramallah’ın, Nablus’un, Refah’ın, Cenin’in Beytüllahim’in, kaderi asla ve asla Konya’nın kaderinden ayrı değildir. Dünya sussa bile biz susmayız, biz susmayacağız. Dünya katliamlara göz yumsa, biz gözümüzü yummayız, yummayacağız. Dünya akan kana seyirci kalsa biz olan biteni elimiz kolumuz bağlı izlemeyeceğiz. Dünya Filistin’e sırtını dönse biz Filistin’e halkına, Gazze’ye, Kudüs’e sırtımızı dönmeyeceğiz."

KONU HAMAS, EL-KAİDE DEĞİL

"Bunlar masum sivillerden, kadınlardan yaşlılardan, hatta hastanedeki hastalardan korktular. Hastaneleri bombaladılar. Tanklarla, toplarla bombaladılar. Yetmedi şimdi bastonlardan, tekerlekli sandalyelerden, sargı bezinden, serumdan, ilaçtan korkmaya başladılar. Her türlü rezilliği, alçaklığı, zorbalığı, haydutluğu yapıyorlar. Ardından Hamas-El Kaide diyorlar. Antisemitizm diyorlar. Artık mızrak çuvala sığmıyor. Şu konu Hamas-El Kaide, antisemitizm konusu değildir. Kimseyi aldatmayın, gerçekçi olun, dürüst olun. Bizim meselemiz, İsrail’in zulmeden, devlet terörü estiren yönetimiyledir. Ortada devlet terörü var. Somali’de korsanlar yapıyordu, şimdi bunlar yapıyor."

FURKAN’I VAHŞİCE ÖLDÜRDÜNÜZ

"Antisemitizm istismarıyla, terörle mücadele bahanesiyle insanlık suçu işleme, haddi aşma, hukuku çiğneme, devlet terörü uygulama dönemi geride kalmıştır. Savaşın bile hukuku, kuralları vardır. 19 yaşındaki Furkan Doğan’ı vahşice öldürdünüz, şehit ettiniz. Elinde silah mı vardı, üzerinde bomba mı vardı, alnında terörist mi yazıyordu? Hangi hukuk sistemi, hangi inanç, hangi kutsal kitap sizin bu yargısız infazlarınız, katliamlarınıza gerekçe olabilir."

HAMAS-PKK KARŞILAŞTIRMASI

"Kanlı eylemlerine ortak ettikleri, yazarları, çizerleri, yorumcuları, işbirlikçileri artık bunların insanlık dışı eylemlerini saklayamaz hale geldi. Bizde de onların ortakları var. İsrail’in bu saldırısını ve takınılan tavrı aynı şekilde PKK’nın askerimize olan saldırısıyla Hamas’ın saldırısını buna benzetenler var. Bir defa Hamas’la terör örgütü PKK’nın benzer hiçbir yanı yoktur. PKK terör örgütünün üzerinden Türkiye Cumhuriyeti pasaportu çıkar. Bunlar bu ülkenin vatandaşı olarak bulunurlar. Dışarıdan bir saldırı değildir. Hamas kendi topraklarını koruma mücadelesini veren direnişçilerdir. Filistinlidirler. Filistin’de seçim kazanmışlardır. Seçim kazandıkları halde hala İsrail cezaevlerinde yatmaktadırlar. Ben bunları ABD’ye de söyledim. Ben Hamas’ı terör örgütü olarak kabul etmiyorum, tanımıyorum dedim. Bugün de böyle düşünüyorum. Onlar topraklarını savunuyorlar. Seçim kazandılar ama onlara iktidarda kalma fırsatı bile vermediler. Siz bunu kalkıp da PKK ile bir araya getiremezsiniz. Ey Türkiye’nin gazetelerinde yazan köşe yazarları. Benimle ilgili de bunları yazacaksınız. Artık mızrak çuvala sığmıyor. Sizin de geçmişinizi biliyoruz. Bunların da cibiliyetlerini biliyoruz. Ne yaptıklarını çok iyi biliyoruz."

 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2010, 13:07
banner53
YORUM EKLE

banner39