banner39

Erdoğan'dan harekât hakkında ilk açıklama

Kuzey Irak'a yapılan operasyondan sonra bir açıklama yapan Başbakan Erdoğan, "Bütün kahramanlarımızı kutluyorum" dedi.

Arşiv 22.02.2008, 16:03 22.02.2008, 16:16
Erdoğan'dan harekât hakkında ilk açıklama


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Tayyip Erdoğan, "Harekâtın kapsamı ve sınırları bellidir. Hedefleri sınırlı bir operasyondur. Hedef terör örgütü kamplarıdır. Terörün tecridi için yeni bir aşamaya gelindi. Bütün kahramanlarımızı kutluyorum" dedi.

Terör örgütünün izole edileceğini de ifade eden Erdoğan, "Vatandaşlarımızın can güvenliğini koruyoruz, Türkiye ilk kez dünyadan bu kadar destek buldu, elimizdeki siyasi, askerî ve ekonomik araçları etkili şekilde kullanacağız" ifadesini kullandı. 

Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları özetle şöyleydi:

Hükümetin verdiği yetki sonrası Silahlı Kuvvetlerimiz terör örgütüne yönelik operasyonlarını sürdürmektedir.

Operasyonun amacı hedefi ve sınırları bellidir. Kulaktan duyma haberlerle bu çarpıtılmamalıdır.

Terör örgütünün içerde ve dışardaki desteklerinin önünü kesme gayretindeyiz. Terör örgütünü tecrit etmek için yeni aşamaya gelindi.

Herkes şunu iyi bilmelidir ki, vatandaşlarımızın can güvenliğini, sınırlarımızı, egemenliğimizi ve ülkemizi korumaktan başka hedefimiz yoktur.

Türkiye ilk kez dünyada bu kadar destek bulmuştur.

Siyasi, askerî ve ekonomik araçları etkin bir şekilde kullanacağız. Terörün hiç bir gerekçesi olamaz. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Toplumsal psikoloji önemlidir.

Gece yarısından sonra ABD Başkanı Bush'la görüştüm. Maliki'ye dün yapılacak harekâtla ilgili bilgi verdim. Harekâtın, milletimiz ve kardeş Irak halkı için başarılı olmasını diliyorum. Askerlerimizi kutluyorum. Allah yâr ve yardımcımız olsun.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?