banner39

Erdoğan'dan MHP'ye sert cevap

Başbakan Erdoğan, bütçe görüşmelerinde kendisini 'vatana ihanet'le suçlayan MHP'yi, Anasol- M koalisyonuyla vurdu.

Arşiv 14.12.2009, 18:19 14.12.2009, 18:47
Erdoğan'dan MHP'ye sert cevap

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM'de yapılan bütçe görüşmelerinde Başbakan Erdoğan, öncelikle Tokat'taki saldırıyla ilgili CHP lideri Baykal'ın sözlerine cevap verdi.

Erdoğan, Tokat saldırısının detayları ile ortaya çıkmadan konuşmak istemediklerini, saldırıyı PKK'nın üstlendiğini açıkladı.

Erdoğan, bütçenin Meclis Genel Kurulu'na geldiğini ve gündemin bütçe olduğunu dile getirerek bu konunun detaylı şekilde ele alınmasını beklediklerini anlattı.

Erdoğan, ekonomi ile demokratikleşmeyi paralel yürüttüklerini, ikisini de ihmal etmeden sürdürdüklerini belirterek " Ekonomiyi bıraksaydık bugün ekonomik olarak bu noktaya gelmezdik, demokratikleşmeyi ihmal etseydik Türkiye olarak dünyada itibarı bu noktaya gelmezdi.

Güven ve istikrarı öncelikli mesele olarak gördük. Güven ve istikrarla büyüdü emin adımlarla ülke ilerledi ilerliyor. Türkiye'nin nereden nereye geldiğini halkımızla birlikte bütün dünya da görüyor. Türkiye'nin nereden nereye geldiğini söylememizi yanlış değerlendirenler de var."

Başbakan Erdoğan 1990'lı yılların sonundan itibaren kalkınma rakamlarını dile getiren Erdoğan, 2002'den sonraki gelişme rakamlarıyla muhalefete yüklendi. nı anlattı.

Erdoğan, Türkiye'nin 2000'li yılların başında, kazandığı paranın yüzde 60'nının üzerindeki payının faiz olarak verildiğini dile getirdi. Erdoğan bugün ise bu rakamın yüzde 7 olduğunu dile getirdi. Erdoğan enflasyonu yüzde 30 ile aldıklarını, bu rakamın da şu anda yüzde 5.5 olduğunu söyledi. Erdoğan önceki hükümetler döneminde ülkenin üç haneli enflasyonu gördüğünü dile getirdi.

2002'li yılında Türkiye'nin risk primi 7 iken bugün risk primi yüzde 2 olduğunu söyleyen Erdoğan, bu risk prmininin Türkiye'nin diplomaside ve saygınlıkta ulaştığı noktayı gösterdiğini, Türkiye'nin enflasyon ve faizlerle ağır bedeller ödediğini, bu bedeli siyasetçilerle birlikte köylü, esnaf ev hanimı ve ülkenin her kesiminin ödediğini dile getirdi.

Erdoğan, MHP, DSP Anavatan iktidarı döneminde bazı bankaların mesai saati dışında Merkez Bankası'ndan milyon dolarlar aldığını ve bu alımların hemen ardından kriz patladığını, 600 bin lira üzerinden alınan doların bir kaç saat sonra bir milyon 700 bin lira düzeyine çıktığını, bankaların bir gecede trilyonlarca lira kar elde ettiğini söyledi. Erdoğan, sadece bir bankanın gecelik karının 4 milyar dolar olduğunun altını çizdi:

"O günün gazetelerini hatırlayın bir banka 1 milyar 63 milyon dolar bir başkası 426 milyon dolar MB'den bu alım yapılıyor. Dolar kuru da 685 bin lira.  Dolar hızla yükseliyor. 1 milyon 80 bin liraya çıkıyor. Bu bankaların aldığı para bir kaç sat sonra 216 trilyon lira oluyor. İlk bankanın bir günkü karı 292 trilyon lira oluyor.

MERKEZ BANKASI SOYULURKEN NEREDEYDİNİZ?

"Bütün bunları , CHP, MHP, DSP've ANAP yaşattı. O dönem yaşananlar Rahşan affına girdi. O zamanki yasalara uygun dendi ve geçiştirildi.

Bu ülkeye revamıydı? Bizi ihanetle suçlayanlara buradan sesleniyorum. Peki bu nedir?

Milliyetçiyim diye ortalarda olaşanalara soruyorum. Bu ülkenin soyulmasına neden ses çıkarmadınız? Merkez Bankası soyulurken milliyetçiliğinizi o gün neden hatırlamadınız?

TEĞET GEÇİYOR TEĞET

2001 krizi ülkenin böyle yönetildiği için yaşandı ve ithal çözümler üretildiğinden yaşandı. Bizi ise kendi projelerimizle çözüyüoruz. Yine söylüyorum. Teğet geçiyor teğet.

IMF'yi 23 milyar dolar borçla devraldık Ödeye ödeye şu anda 8 milyar dolar borumuz kaldı. Biz masaya adam gibi otururruz. Muhalefet borçlandı biz ödedik. Sadece ABD'de kriz döneminde 158 banka battı. Türkiye'de bir banka sıkıntı dahi yaşamadı

SİZİN KİTABINIZDA KARDEŞLİK YOK

Güçlü bankacılığı bu iktidar oluşturdu.  Reel faiz ülkemizde yüzde 2,5 bu oran Türkiye tarihinde görülen en düşük orandır. Türkiye terör belasından kurtulduğu güneydoğuda da gelişmemiz açısından son derece çok önemlidir.

İnsan milli birlik ve kardeşlik lafına bile saygı duyar. Bu lafı duyunca bile zıplıyorsunuz. Kitabınızda birlik yok beraberllik kardeşlik yok .

O günlerde Merkez Bankasının içini boşaltanlar bugun ülkenin kardeşiliğini birliğini dert edemezler. O gün IMF den borç almak için kapıda yatanlar bugün borç edeyen bir ülkeyi sindiremez. Biz inadına milli birlik inadına kardeşlik diyoruz.

MUHALEFETİ YANIMIZA BEKLERDİK

Sizin hiç evladınız öldü mü?  Dersimi istatistik olarak görenler, kendinizi hiç dersimli bir ananın babanın evladın yerine koydunuz.  Her ölüm ölümdür. Hele gençlerin ölümü görmezden gelinemeyecek kadar acıdır, trajiktir.

Biz ne ekonomiye bir istatistik olarak konusuyoruz ne de sehitleri istatistik olarak konusuyoruz.  Biz sofraya, anaların yüreğine bakarak konusuyoruz.  Böyle bir sürecte muhalefeti yanımızda beklerdik.

Süreci provoke etmek kime ne sağlar.  Diyorlar ki ülkeyi bölüyorsunuz. Hangi adım hangi açılığım başlığı ülkeyi bölüyor. Hangi adıma alternative ürettiniz. Sonuna kadar dinleme cesareti gösrerin . Umarım yine bırakıp burden gitmezsiniz.

BAYKAL SABAH BAŞKA AKŞAM BAŞKA

İster güvenlik güçlerimiz ister bize silah doğrultan vatandaşlarımız olsun hepsi bizim vatandaşımızdır. Bu söz sizlerin değilmiydi?

Tüm tutuklu ve hükümlüller için kısmı genel af çıkartılarak genel huzur düzeyi doğurulmalıdır. Kürt vatandaşlarımızın yazılı basın ve medya ile yayın yapabilme , özle okulların kendi anadilleriyle yayın yapabilme."

Belgeler burda.  "Kürt dil kurumu ile kendi dilleri ile çalışma yapabilmeli" bütün bunlar CHP Tunceli raporunda var. Bunları bana siz gönderdiniz. Bunların hepsi CHP'nin Tunceli raporu.

Herhangi bir arkadaşın yaptığı açıklamayı neden bana partininmiş gibi gösteriyorsunuz? 99 CHP raporu : "Devletin ırkı olmaz devlet tüm alt kimliklere eşitm esafede durmalıdır. Kürtlerde dahil her lat kimlikten yurttaşımıza kendi dillerinde eğitim görme olanakları …." 

Sayın Baykal'ı iyi tanıdım sabah başka akşam başka.. Aynı davranışları MHP de yapıyor."

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?