banner15

Erdoğan'dan PKK'ya sert mesaj

"PKK, Kürt kökenli vatandaşların sırtından nemalanmaya çalışıyor."

Erdoğan'dan PKK'ya sert mesaj

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör Örgütü PKK'nın Kürt kökenli vatandaşların sırtından nemalanmaya çalıştığını, Kürt kökenli vatandaşların buna asla fırsat vermemesi gerektiğini belirterek, "Kürt kökenli vatandaşlarım, devletine bu noktada sahip çıkmalı, hiçbir zaman devletinin kendisine karşı bir ayrımcılık yaptığı inancında olmamalıdır. El ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz, terör örgütüne çanak tutmadan bu işi çözeceğiz. Çünkü terör örgütü hiçbir zaman benim Kürt vatandaşımın, Kürt kökenli vatandaşımın temsilcisi olamaz" dedi.

Erdoğan, Erzincan'a hareketinden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, "Siz, Kürt sorunu var derken bazı çevrelerden çok eleştiri geldi. Bu sözünüzü bu şekilde kullanmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Ben kendi inandığım doğruları söylüyorum. Benim inandığım doğruyu kabul eden olur, kabul etmeyen olur; ben Türkiye'de her etnik unsurun sorunu olduğu gibi Kürt kökenli vatandaşlarımın da sorunu olduğunu söyledim, bugün de söylüyorum" yanıtını verdi.

Diğer etnik unsurların ve bölgelerin de sorunları olduğunu söyleyen Erdoğan, "Ama az sorunu olan var çok sorunu olan var. Biz şimdi bunları tamamen aynı düzeye getirmenin, balanse etmenin gayreti içerisindeyiz" dedi.

Bir gazetecinin "Özgürlükler daha çok mu öncelikli?" şeklindeki sözleri üzerine Erdoğan, şunları söyledi: "Tabii tabii... Bu noktada benim şu öncedir ifadesini kullanmam doğru olmaz. Ama bölgelere gelince, bölgeler olarak önceliklerimiz var. Bu hizmettir, dolayısıyla bu unsurlara da yansıyabilir. Benim Kürt kökenli vatandaşımın sorununun önemli iki tane talebinin çözülmesi ve bunun bir de yansımaları var, en direkt bunların da çözülmesi anlamına gelir. Bütün bunlarla beraber biz bunları görürken, kaldı ki benim Kürt kökenli vatandaşlarım devletine bu noktada sahip çıkmalı, hiçbir zaman devletinin kendisine karşı bir ayrımcılık yaptığı inancında olmamalıdır. El ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz, hiçbir zaman terör örgütüne çanak tutmadan bu işi çözeceğiz. Çünkü terör örgütü hiçbir zaman benim Kürt vatandaşımın, Kürt kökenli vatandaşımın temsilcisi olamaz. Onları temsil de edemez. Fakat onların sırtından şu anda nemalanmaya çalışıyor buna da benim Kürt kökenli vatandaşlarımın asla fırsat vermemesi lazım. El ele verip 'ben bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım, evet etnik kimliğim Kürt'tür, Laz'dır, Çerkez'dir, Gürcü'dür, Abaza'dır, Arnavut'tur, Boşnak'tır vesaire' bunu der ama 'Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım', Anayasadaki vatandaşlık olarak her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının tanımı vardır. Nedir o? Türk'tür bu da bellidir. Bütün bunlar içerisinde biz el ele verirsek, omuz omuza verirsek bizi de kimse yıkamaz. Bu birliğimizi ve beraberliğimizi eğer yaşarsak, yaygınlaştırırsak kimse aramıza kan, kin, ölüm bunu sokamaz."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48